evropski front

Македонија

„Европски фронт“: ВЛЕН денеска извади лага која повеќе наликуваше на траги-комично шоу оправдувајќи ја партијата за улогата на министерот и вазал на ВМРО

А1он
Денешниот трагично-комичен спектакл на коалицијата која ги загуби парламентарните избори е само уште еден обид да се измамат граѓаните со празни ветувања како оние од
Македонија

Средба помеѓу претставници на ВМРО-ДПМНЕ и Европскиот фронт, изразена поддршка за измените на Законот за организација на работата на органите на државната управа

А1он
После претходно одржаните консултации и постигнат договор помеѓу пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и пратеничките групи на коалицијата ВРЕДИ и партијата ЗНАМ во текот
Македонија

Беџети: Законот за реорганизација на министерствата не сме го виделе, ќе дадеме став кога ќе го разгледаме

А1он
Пратеникот на Коалицијата „Европски фронт“, Блерим Беџети во изјава за медиумите во Собранието нагласи дека законските измени поврзани за реорганизацијата на министерствата уште не стигнале
Македонија

Европскиот фронт усвои политичка декларација за етничкиот легитимитет што произлегува од изборите

А1он
Во Тетово коалицијата „Европски фронт“ усвои политичка декларација за етнички изборен легитимитет за која беше посочено дека ќе биде испратена до сите локални и меѓународни
Македонија

ВЛЕН: Добро е што Европскиот фронт сфати дека е опозиција, достоинствено ќе ги претставуваме сите Албанци

А1он
Зијадин Села се обидува да изгради алиби пред своите зошто ја утна страната, и наместо да биде победник остана со губитниците реагираат од Движењето ВЛЕН
Македонија

Управен суд ја одби како неоснована тужбата на „Европски фронт“ за прегласувањето во Желино

А1он
Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението на Државната
Македонија

Ахмети: „Европски фронт“ е легитимен претставник на Албанците, ВЛЕН го прекрши договорот за уставните измени

А1он
Претседателот на ДУИ и дел од Коалицијата „Европски фронт“, Али Ахмети денеска на прес-конференција од седиштето на партијата во Тетово, соопшти дека тие се легитимниот
Македонија

„Европски фронт“ поднесе тужба до Управен суд за прегласувањето во Желино

А1он
Управниот суд соопшти дека е оформен предмет за тужбата што синоќа ја поднесе Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето
Македонија

ДИК ќе одлучува по приговорот од Европскиот фронт

А1он
Државната изборна комисија денеска треба да одлучува по приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино. За
Македонија

Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до ДИК за прегласувањето во Желино

А1он
Коалицијата „Европски фронт“ доставила приговор до Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино, потврдуваат за МИА