Zijadin Sela

Македонија

Села: Моите очекувања секогаш кога има избори се да биде исполнета демократијата

А1он
Претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села денеска го оствари своето гласачко право на првиот круг под претседателските избори во основното училиште во струшкото село
Македонија

Села: Основен суд во Тетово донесе одлука дека јас сум претседател на Алијанса за Албанците

А1он
Зијадин Села на денешната прес-конференција изјави дека Основниот суд во Тетово вчера донел одлука со која тој се легитимира како претседател на партијата Алијансата за
Македонија

Крилото на Села на АА оди во коалиција со Европскиот фронт, очекува најмалку пет пратенички мандати

А1он
Крилото на Алијанса за Албанците предводено од Зијадин Села на претстојните избори ќе биде дел од Европскиот фронт, коалицијата предводена од ДУИ. Одлуката, како што
Македонија

Разрешениот Села го разреши Таравари, сега двајцата се претседатели на Алијанса за Албанците

А1он
На денешниот конгрес на Алијансата на Албанците кој го организираше крилото на Зијадин Села, поранешниот лидер повторно е избран за претседател на партијата, а од
Македонија

Во албанскиот блок по 24 години мора да има промени порачува Таравари

А1он
Главната порака од вечерашната средба е дека промените во албанскиот блок мора да дојдат по 24 години. Промената ќе се случи и никој не може
Македонија

Села: Извршното собрание има право да донесе одлука за разрешување и доверба на претседателот на партијата

А1он
Извршното собрание на Алијансата на Албанците според статутот има право да донесе одлука за разрешување и доверба на претседателот, истакна денеска претседателот на партиското собрание
Македонија

По состанокот на поддржувачите на Таравари во Куманово, денеска во Скопје состанок на поддржувачите на Села

А1он
По состанокот на Алијанса за Албанците во Куманово на кој присуствуваше претседателот на партијата, Арбен Таравари и на кој со декларација беше потврдена коалицијата со
Македонија

Села: Имаме мнозинство за разрешување на министрите Меџити и Алиу, Таравари е повикан на утрешното партиско Собрание

А1он
Пратеникот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во изјава за медиумите истакна дека ќе гласа за разрешување на министрите за здравство и за информатичко општество