alijansa za albancite

Македонија

Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

А1он
Алијанса за Албаниците и Алтернатива, никогаш не изјавиле дека нивниот предлог за Законот за државјанство треба да се земе или остави, истакна претседателот на АА,
Македонија

Американската амбасадорка разговарала со Села и Гаши, им порачала да бидат конструктивна опозиција

А1он
Американската амбасадорка во Северна Македонија Кејт Брнз денеска разговарала со лидерите на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, со цел
Македонија

Таравари: Алијанса за Албанците ќе размисли дали ќе оди на средба со Заев

А1он
Можно е „Алијансата за Албанците“ утре да не присуствува на средбата која премиерот Зоран Заев ја закажа за да се разговара на темата одложување рокот
Македонија

Алијанса за Албанците: Заев и Мицкоски преку Ахмети ги понижија сите Албанци

А1он
Коалицијата Алијанса на Албанците и Алтернатива реагира на денешната одлука, донесена по средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пописот на
Македонија

Бектеши: Албанската опозиција не ја прифати средбата, нивната цел е да блокираат

А1он
Албанската опозицијата денеска беше повикана на средба за да се договориме за различни теми и тие не прифатија да имаат таков состанок. Нивната цел изгледа
Македонија

АА и Алтернатива ја почнаа блокадата – 3.000 амандмани дадени на превод, седницата во прекин

А1он
Пратеничката група на Алијанса на Албанците и Алтернатива ја реализира најавата и достави 3.000 амандмани на трите закони од петиот пакет антикризни мерки за Ковид-19.
Македонија

Откако СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се договорија, сега АА и Алтернатива најавуваат блокада на антикризните закони со 3.000 амандмани

А1он
Собраниската Комисија за финансирање и буџет на која на дневен ред се трите закони поврзани со антикризните мерки за Ковид-19 од петиот пакет е закажана
Македонија

Алијанса: Заев го форсира законот за марихуана за да ги покрие криминалите со дрога во кои се вмешани луѓе од власта

А1он
„Последните денови сме сведоци на акции од страна на МВР за фаќање на наркотици во земјата, каде што по акцијата во Арачиново, пред неколку дена
Македонија

Алијанса за Албанците: Продолжува старата традиција на демонстрирање сила од коалицијата СДСМ-ДУИ

А1он
„Денес ја слушнавме прес-конференцијата на вицепремиерот Артан Груби, на која тој откри неколку точки што Владата ќе ги ангажира во следниот мандат. Интересно е што
Македонија

Села и Гаши: Оваа Влада е нелегитимна и ќе биде со краток рок

Габриела Димковиќ-Мишевска
Лидерите на Алијанса за Албанците, Зијадин Села и на Алтернатива, Африм Гаши, велат дека се разочарани од постигнатиот коалициски договор Заев-Ахмети. Села рече дека ДУИ