skandal

Македонија

За Мизрахи, Филипче, Васев и Нухи имаат најголема одговорност за Онкологија: СДСМ ќе бара оставка од неа

Орце Костов
Членовите на Анкетната комисија за Онкологија на денешната седница не можеа да се усогласат за заклучоците од досегашната работа за утврдување на политичка одговорност. Претседателката
Македонија

Мизрахи бара продолжување на работата на Анкетната за Онкологија

Орце Костов
Анкетната комисија во Собранието денеска ја завршува работата со сведочење на последните сведоци, меѓу кои и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски поранешниот директор на
Македонија

Дафина Стојановска: Не му е ова првпат, Маричиќ заборава дека не е во филм за возрасни

Орце Костов
„Денес, и не за прв пат, вице-премиерот за европски прашања, позади микрофон и позади камери, недолично довикуваше и се однесуваше кон пратеничка“, изјави пред медиумите
Македонија

(ВИДЕО) Маричиќ и испрати бакнежи на пратеничката Дафина Стојановска: „Лигав еден, како не ти е срам“

Орце Костов
Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска за време на седницата за пратенички прашања зема збор процедурално за да и се обрати на министерката за труд и
Македонија

ОЈО: Да се изберат тројца онколошки пациенти кои ќе имат увид во целата постапка

А1он
По барањето на неформалната организација „Протест против убиството на Онкологија“, обвинителството да излезе со детали за текот на истрагата во рок од една недела, од
Македонија

Нов протест со шест барања и ултиматум за скандалот на Онкологија

А1он
Неформалната организација „Протест против убиството на Онкологија“ денеска во 18 часот организира нов протест за кражбата на лекови на Клиниката за онкологија. Во најавата, наведуваат
Македонија

Меџити на колегиум во Онкологија: Терапијата е добра од ноември лани

Орце Костов
„Министерот за здравство Фатмир Меџити утрово на Клиниката за радиотерапија и онкологија присуствуваше на стручниот онколошки колегиум, кој се одржува еднаш неделно и разговараше со
Македонија

Таравари: Чувствувам срам, Алијанса алармираше за скандалот до 2022 година, но никој не реагираше

Орце Костов
Поранешниот министер за здравство, актуелен градоначалник на Гостивар Арбен Таравари и лидер на Алијанса за Албанците која е дел од владејачката коалиција на својот Фејсбук
Македонија

„Како ги гледавте во очи знаејќи дека ги убивате“, „Овој срам нема да го испереме никогаш“: Реакции за случајот Онкологија

Орце Костов
Случајот со шверцот на цитостатици на Косово кој го правеле вработените на Онкологија предизвика жестоки реакции кај стручната јавност. Професор доктор Драган Данаиловски кој беше
Спорт

ФИФА го суспендираше првиот човек на шпанскиот фудбал поради скандалот на Светското првенство

А1он
Првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Шпанија, Луис Рубиалес е суспендиран од сите активности поврзани со фудбалот. Рубиалес беше критикуван за неговите постапки откако женската