zernovski

Македонија

Заедно со Жерновски уште 14-мина земаат плата за непочнатиот клинички центар

Во Проектната единица, која поранешниот министер за здравство Венко Филипче ја формираше првенствено за изградба на новиот клинички центар, освен Андреј Жерновски ангажирани се уште
Македонија

Жерновски: Законот за ЈО, ветер во грб на патот кон ЕУ

А1он
Владата вчера го усвои Предлог законот за јавно обвинителство (ЈО) за кој е постигнат широк политички договор. Усвојувањето на овој закон ќе биде голем придонес
Македонија

Жерновски – Брнз: САД остануваат наш посветен сојузник на патот до полноправно членство во НАТО и ЕУ

А1он
Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска се сретна со амбасадорката на САД, Кејт Брнс при што разговараа за соработката меѓу двете земји, за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Трајковски: Се сомневаме дека Жерновски дал милион денари за СЈО кривично да не гони

Виктор Јованов
Обвинетите во случајот „Насилство во Центар“ се сомневаат дека и овој случај кој го води Специјалното јавно обвинителство е опфатен и поврзан со случајот „Рекет“
Македонија

Жерновски се потпиша во книгата за жалост за смртта на Клаус Кинкел

А1он
Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски ја посети денеска германската Амбасада и во име на Министерството за надворешни работи се потпиша во книгата на
Македонија

Жерновски во Женева на 40-та сесија на Советот за човекови права на ОН

А1он
Делегација на Министерството за надворешни работи, предводена од заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, од 25-ти до 27-ми овој месец престојуваше во Женева, каде
Македонија

Жерновски во работна посета на Брисел: Посветено работиме на исполнување на сите препораки од Европската унија

А1он
Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, во рамки на дводневната работна посета на Брисел, оствари работна средба со Анџелина Аинхорст, директор во Европската служба
Македонија

Средба на Жерновски со Форумот за демократска Македонија во Њујорк

А1он
Членови на Форумот за демократска Македонија (ФДМ) од Њујорк синоќа оствариле средба со заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, кој е дел од македонската