zernovski

Македонија

Жерновски ја напушти салата за време на говорот на Иванов во ОН

А1он
Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски ја напуштил салата на Обединетите нации за време говорот на претседателот Ѓорге Иванов. – Ја напуштив салата на ОН
Македонија

Жерновски до Иванов: Размислете со каков говор ќе настапите во ОН

А1он
Делегација составена од претседателот Георге Иванов и заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, деновиве учествуваат во 73-та сесија на Генералното собрание на ОН во
Македонија

Жерновски на 73-тата сесија на Генералното собрание на ОН

А1он
Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, каде што ќе учествува на 73-тата сесија
Македонија

Жерновски-Винтон: Потребна е заедничка акција за подобрување на човековите права

А1он
Денеска во просториите на Министерството за надворешни работи, Заменик министерот за надворешни работи на Република Македонија, Андреј Жерновски, ја прими Лујза Винтон, специјален претставник на
Македонија

Жерновски-Ле Роа: Париз цврсто стои позади евроатлантските аспирации на Македонија

А1он
Заменик министерот за надворешни работи на Република Македонија, Андреј Жерновски, денес се сретна со Ален Ле Роа, француски амбасадор и поранешен специјален пратеник на ЕУ
Македонија

Жерновски: Одлуката пред која сме исправени е поголема и поважна од меѓусебните партиски битки

А1он
Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, денес учествуваше на 15-от состанок на Мешовитиот парламентарен комитет-Република Македонија и Европска унија – Парламентарен комитет за стабилизација
Македонија

Заменик-министерот за надворешни работи, Жерновски во посета на Австрија

А1он
Заменик-министерот за надворешни работи на Република Македонија, Андреј Жерновски денеска престојуваше во еднодневна посета на Република Австрија, каде што се сретна со генералниот секретар на
Македонија

Жерновски на средби со Белата куќа, Конгресот и Атлантскиот совет на САД

А1он
Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски, вчера на првиот ден од работната посета на Вашингтон, имаше средби во Белата куќа, во Конгресот, и во