nasilstvo vo centar

Македонија

И Врховен суд му ја потврди затворската казна на Груевски за „Насилство во Центар“

А1он
Врховниот суд одлучи дека барањето кое го поднел експремиерот и осуден Никола Груевски во предметот „Насилство во Центар“ е офрлено како недозволено. Ова значи дека
Македонија

Апелација ја потврди затворската казна за Груевски за „Насилство во Центар“

А1он
Апелацискиот суд Скопје ја потврди првостепената пресуда на Кривичен суд Скопје за случајот „Насилство во Општина Центар”, во кој првообвинетиот Никола Груевски беше осуден на
Македонија

Миланов не е задоволен од пресудата за Јанакиески, најави жалба

А1он
Адвокатот на Миле Јанакиески, Еленко Миланов не е задоволен од пресудата за случајот „Насилство во Центар“ затоа што во завршните зборови бараа ослободителна пресуда, поради
Видео Македонија

ВИДЕО: Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Шамарите”

Кристијан Ландов
Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и останатите обвинети со жалба во Апелација, откако Кривичниот суд им одреди условна осуда. Таа
Видео Македонија

ВИДЕО: Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и извршителите за „Насилство во Центар“

Кристијан Ландов
Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од една година доколку во следните
Македонија

Јанакиески бара ослободителна за „Шамарите“: Груевски замина, Рангелова ослободена и остана Миле да биде виновен

Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето за „Насилство во Центар“. Тој
Македонија

Адвокатите на Јанакиески бараат тој да биде ослободен од „Насилство во Центар“

Кристијан Ландов
Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено од Обвинителството бидејќи не постојат
Македонија

„Насилство во Центар“: По ослободувањето од обвинение на Рангелова, контролата на толпата префрлена кај Јанакиески

Кристијан Ландов
Во новото обвинение за „Насилство во Центар“, нема посочено кој директно и издавал инструкции на толпата пред општината во 2013 година, откако претходно, за ова
Македонија

Адвокатот на Јанакиески: Оние кои наводно ги поттикнал Миле Јанакиески се тргнати од новиот обвинителен акт

Кристијан Ландов
За адвокатот Еленко Миланов, кој го застапува обвинетиот Миле Јанакиески на судењето за „Насилство во Центар“ е спорно што судот не дозволува да се изведат
Македонија

Со снимки од „Шарена револуција“, се докажува дека Трајковски не е виновен: Пред Општина Центар немаше ништо спектакуларно и насилно

Кристијан Ландов
На денешното рочиште за предметот „Насилство во Центар”, завршни зборови даде Александар Трајковски кој е обвинет дека е директен извршител во предметот. Неговиот адвокат, Јовица