Македонија

Лога на чекор да му го земе министерското место на Тупанчески, актуелниот министер: Се зборува дека местото ќе биде на берза

Кристијан Ландов
Министерот за правда, Никола Тупанчески не е загрижен доколку го сменат од функцијата, ниту негира дека тоа ќе се случи со влезот на Алијанса на
Македонија

Вештак не се појави на судењето против Милошоски, одложено рошчиштето за „Моќник“

Кристијан Ландов
Еден од повиканите вештаци во случајот „Моќник“ каде третообвинет е пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, не се појави на денешното рочиште. Тој добил уредна покана,
Македонија

Стразбур во февруари ќе соопшти дали важат помилувањата од експретседателот Ѓорѓе Иванов

Кристијан Ландов
Судот за човекови права во Стразбур на 16 февруари ќе ја соопшти одлуката за тоа дали важат аболициите на експретседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, дознава
Македонија

Фатен дилерот од Кичево кој избега од затворот во Шутка, директорот: Сега ќе биде сместен во затворениот дел

Кристијан Ландов
Полицијата го пронајде затвореникот Ариф Алили од Кичево, кој издржува казна затвор во затворот „Скопје“ со Шутка. Тој треба да издржи уште осум месеци од
Македонија

Арсовска разрешена од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен е Орце Ѓорѓиевски

Кристијан Ландов
Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедница на единиците на локална самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена со 14 гласови „за“, од
Македонија

ВИДЕО: Полицијата не можеше да го донесе Мухамед Зеќири на судење, била повикана брзата помош

Кристијан Ландов
Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат – тој ги известил дека е болен.
Македонија

Бизнисменот Нефи Усеини, кој тепаше и градеше дивоградби, поднесе оставка од советничката функција во Охрид

Кристијан Ландов
Охридскиот советник Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид. Ова за „А1он“ го потврдува претседателот на Советот, Сашо Донев. Оставката доаѓа една и
Македонија

Пеливанов го повлече обвинението за „Транспортер 2“ каде го обвинуваше Владимир Талески за штета врз буџетот од 70 илјади евра

Кристијан Ландов
Обвинителот Трајче Пеливанов го повлече обвинението за „Транспортер 2“ против ексградоначалникот на Битола Владимир Талески, екссекретарот на општината Слободан Бончановски, тројца поранешни директори на училишта
Македонија

(ВИДЕО) Премиерот се скара и со пратеничка, дерење откако таа го обвини дека прави „селфи“ и не ја слуша

Кристијан Ландов
Пратеничката Бети Стаменковска Трајковска го налути премиерот Димтиар Ковачевски на кого му поставуваше пратеничко прашање. Во караницата се вмеша и потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски,
Македонија

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов
Понуда за кладба во ручек падна во Собрание, а откако пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, најави дека промената на власта ќе биде многу брзо. Потпретседателот