Македонија

Обид за убиство во „Идризово“, прободен е затвореник кој во тешка состојба е однесен во болница

Кристијан Ландов
Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба, 36-годишниот американски државјанин од Струга
Македонија

Габриел Бајрам ќе остане во затворот во Шутка до септември, судот тврди дека ќе избега ако го пуштат на слобода

Кристијан Ландов
Додека Габриел Бајрам се жали на осум дневниот притвор, Кривичен суд одлучи дека осомничениот за насилство треба да остане уште 30 дена во затворот „Скопје“
Македонија

Русковска и натаму не е сигурна дека е нејзин гласот на снимката: Не е направена за време на спогодбите за „Империја“

Обвинителката Вилма Русковска и натаму не е сигурна дали на снимката, која излезе во јавност, се слуша нејзиниот глас. Но, за разлика од изјавата дадена
Македонија

Ременски и врати на Русковска: Ве победив на суд, а писмото ви е за домашна употреба додека клеветнички го рушите угледот на државата

Кристијан Ландов
„Обвинителке …, јас ве победив на Суд, сакале вие тоа да го признаете или не!“. Ова и го порача експратеничката Фросина Ременски на Вилма Русковска,
Македонија

Русковска го прогласи Јовески за ненадлежен: Дали претресот e законски одлучува судот

Кристијан Ландов
Вилма Русковска, шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал смета дека републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, не е тој кој што треба да одлучи дали
Македонија

Русковска не се правдала за претресот во Финансова, кој е направен од неовластен обвинител без да се провери веродостојноста на кривичната пријава

Кристијан Ландов
Обвинителките Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска биле ненадлежни да постапуваат по кривичната пријава која се однесува на Финансиската полиција. Од трите, само Јосифовска
Македонија

(АУДИО) Русковска не знае дали е таа на новите бомби за кои кажа дека се од „Рекет“, па сега не знае што врска имаат со предметот

Кристијан Ландов
„На одмор сум, моментално патувам“. Ова е одговорот на Вилма Русковска, обвинителка за организиран криминал, на прашањето дали е нејзин гласот кој се слуша на
Македонија

Габриел Бајрам, синот на Амди, оди во притвор во затворот во Шутка

Кристијан Ландов
Осум дена притвор му се изречени на Габриел Бајрам. Тој и неговиот син се гонат за кривично дело насилство. Судот смета дека сомневањето на Обвинителството
Македонија

„Марјан Спасовски ми правеше притисок за Боки 13, викаше дека бараат СДСМ, а сакаше да рекетира“, сведочи ексдиректорот на „Идризово“

Поранешниот директор на „Идризово“, Реџеп Реџепи за „А1он“ сведочи дека трпел притисоци од директорот на Управата за извршување санкции, Марјан Спасовски, за да го премести
Македонија

Судијата Владимир Панчевски влезе во затворот во Шутка да си ја одлежи казната

Кристијан Ландов
Екссудијата и претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, влезе во затворот „Скопје“ во Шутка, каде треба да ја издржува две и пол годишната затворска казна.