strazbur

Македонија

Пендаровски: Судовите добро да ја проучат пресудата од Стразбур за Јанакиески, потребни се реформи

Александар Тодески
Пресудата на Европскиот суд за човекови права треба добро да биде проучена од судовите, велат за А1он од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, откако судот
Македонија

Прва пресуда од Стразбур за 27 април – Божиновска: Сакам правда, не пари

Анита Петровска Рајковиќ
Елена Доцевска Божиновска од ВМРО-ДПМНЕ која во 2017 година беше во притвор поради учество во насилниот упад во Собранието на 27 април истата година, доби
Македонија

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

А1он
Европскиот суд за човекови права во Стразбур денеска треба да ја објави одлуката за случајот со поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Судот во
Македонија

Стразбур во февруари ќе соопшти дали важат помилувањата од експретседателот Ѓорѓе Иванов

Кристијан Ландов
Судот за човекови права во Стразбур на 16 февруари ќе ја соопшти одлуката за тоа дали важат аболициите на експретседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, дознава
Свет

Стразбур ќе ја тужи француската држава за нејзиниот „неуспех“ да ги згрижи луѓето кои се на улица

А1он
Градот Стразбур ќе ја суди државата поради нејзиниот „неуспех“ да ги згрижи луѓето кои се на улица, особено мигрантите, објави градоначалничката на Стразбур Жан Барсегијан,
Македонија

Комшиите од Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се изградат кулите на паркингот кај „Холидеј ин“

А1он
Група граѓани, жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот „Холидеј ин“ испратија писмо до претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев,
Регион

Судот од Стразбур ја осуди Бугарија за неефикасна истрага за наводите за сексуално злоупотреба деца сместени во институција

А1он
Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) од Стразбур во пресудата донесена од Големиот совет, во случајот Х и други против Бугарија (апликација бр. 22457/16), во
Македонија

Владата нема да се спогодува со тужителите за прислушувањето, ќе бара докажување на случаите низ правна постапка

А1он
Владата нема да ја искористи можноста за спогодување со подносителите на тужбите против државата во врска со деветте предмети кои се однесуваат на тековните кривични
Македонија

Во Стразбур оспорени овластувањата на македонската собраниска делегација

А1он
Зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа започна со верификација на овластувањата на националните делегации, при што на повеќе делегации како на Шведска,
Свет

Запалени автомобили: Стразбур бара цврст одговор од правoсудните органи

А1он
Градоначалникот на Стразбур, побара од префектот Долна Рајна да одржи „итен состанок“ во присуство на обвинителот, откако повеќе од 200 автомобили беа запалени во новогодишната