strazbur

Македонија

За четири месеци 385 Македонци со барања пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур

А1он
Од 1 јули годинава до Европскиот суд за човекови права во Стразбур биле поднесени вкупно 385 барања од граѓани од Северна Македонија, рече директорот на
Регион

БиХ осудена во Стразбур поради неможноста да организира избори во Мостар

А1он
Босна и Херцеговина е осудена денеска за дискриминација од страна на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) поради неспособноста да организира општинските избори во Мостар,
Македонија

Судот во Стразбур отфрли тужба од малолетни мигранти против неколку земји, меѓу кои и Северна Македонија

А1он
Во денешната пресуда на Првиот советот на Европскиот суд за човекови права во Стразбур во предметот Ш.Д. и други против Грција, Австрија, Хрватска, Унгарија, Северна
Македонија

Дали балдазата на Мијалков ќе оди кај сопругот во Стразбур повторно ќе одлучува Управен

Васко Маглешов
Врховниот суд ѝ ја уважи жалбата на врховната судијка Емилија Илиевска, сестра на сопругата на Сашо Мијалков, ексдиректорот на тајната полиција и го укина решението
Свет

Дуња Мијатовиќ загрижена за почитувањата на правата на мигрантите

А1он
Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ денеска пред ПССЕ го претстави својот прв годишен извештај откако ја презеде функцијата, јави дописникот
Свет

Џузепе Конте пред ЕП: Европа мора да ги слуша граѓаните

А1он
Италијанскиот премиер, Џузепе Конте во обраќање пред Европскиот парламент во Стразбур ја критикуваше „неспособност на ЕУ да најде решенија“ за миграциските и економските проблеми, но
Регион

Опозицијата во бугарскиот Парламент ќе поднесе тужби против политичарите одговорни за одлуките за осудување во Стразбур

А1он
Годишниот извештај на Министерството за правда за тужбите против Бугарија поднесени пред Европскиот суд во Стразбур е на дневен ред во бугарскиот Парламент. Според извештајот,
Свет

Три лица се изведени пред истражен судија за нападот на божиќниот пазар во Стразбур

А1он
Тројца мажи од исто семејство, осомничени дека му го обезбедиле оружјето на Шериф Шекат, кое тој го употребил при извршување на терористичкиот напад во Стразбур
Македонија

Македонија треба да плати 9.000 евра отштета на девојка која го сменила полот

А1он
Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур пресуди во корист на трансродовото лице „Икс“ кое ја тужеше Македонија поради повреда на правото на приватност