dimitrov

Македонија

Димитров се слушнал со Блинкен: Преспанскиот договор е појдовна точка за позитивни промени

А1он
Со потпишувањето на Преспанскиот договор се затвори едно од најгорливите прашања во регионот, истакна денеска вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во телефонскиот разговор со
Македонија

Димитров: Жалам што не помина амандманот за бугарската реторика, но посветени сме да продолжиме со билатералните напори

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров го поздрави усвојувањето на Извештајот на Република Северна Македонија, но изрази жалење што не помина амандманот на Зелените и
Македонија

Вархеји: ЕУ прави напори да обезбеди дополнителни вакцини за Западниот Балкан

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров попладнево на иницијатива на еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји, учествуваше на координативната видео средба заедно
Македонија

Вицепремиерот Димитров позитивен на коронавирус

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров е позитивен на коронавирус. Тој ова го објави на неговиот Фејсбук профил. -Се подготвував за посета на Луксембург,
Македонија

Димитров: Нашите институции потрошиле премалку, не ги исполнуваме условите за пари од европскиот солидарен фонд

А1он
За да добиеме помош како држава од ЕУ фондот за солидарност, минималната вкупна сума на трошоците поврзани со пандемијата за првите четири месеци од кризата
Македонија

Димитров-Ќучук: Резолуцијата на ЕП реално да ги отсликува постигнатите реформи

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Северна Македонија, Илхан Ќучук, на која посочил дека нашите очекувања
Македонија

Димитров: Македонскиот јазик го вративме во нацрт-преговарачката рамка

А1он
Во рамки на собраниската расправа по интерпелацијата на вицепремиерот Никола Димитров, пратеничката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Рахела Мизрахи го повтори ставот дека таа е резултат на
Македонија

Димитров: Посилен Западен Балкан води кон посилен Јадранско-јонски регион и кон посилна ЕУ

А1он
Посилен и поотпорен Западен Балкан води кон посилен и поотпорен Јадранско-јонски макро-регион, што пак води кон посилна и поотпорна Европска Унија, а блиската и одржлива
Македонија

Средба на Димитров и Османи со Борел: Стартот на преговорите со Македонија е важен за кредибилитетот на ЕУ во регионо

А1он
Почетокот на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија ќе придонесе за задржување на кредибилитетот на ЕУ во целиот регион, оценето е на