dimitrov

Македонија

Димитров: Лага е дека историските прашања не се во рамката, предлогот е апсолутно истиот

А1он
Ексминистерот за надворешни работи и вицепремиер за евроинтеграции, Никола Димитров, за францускиот предлог вели дека новата опаковка е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој можеби
Македонија

Османи удри по Димитров: Ти прифати Илинденското востание да се преименува во Илинден-Преображение

Никола Димитров, кој е гласен критичар против францускиот предлог, во пост денеска на Фејсбук остро ја прозва Владата велејќи „Итна реафирмација на македонските позиции! Очајот
Македонија

Македонски дипломатски синдикат до Димитров: Пустошот што го остави тешко дека ќе можe да се поправи следните неколку години

А1он
„Никола Димитров, Македонскиот дипломатски синдикат веќе го има поздравено твоето заминување од МНР претходно, а сега повторно, имаме чест и задоволство да го поздравиме фактот
Македонија

Милошоски: Неморално e Димитров сега да зборува за можен нов штетен договор со Бугарија

А1он
Тоа што го спомена вицепремиерот за евроинтеграции Никола Димитров, дека е можен уште еден штетен договор со Бугарија, само потврдува дека тој однапред знаел за
Македонија

Османи бара фер однос од Димитров: Да им ја обезбедиме европската иднина на граѓаните која предолго само им ја ветуваме

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи информираше за начинот на кој се водат разговорите за надминување на отворените прашања со Република Бугарија, како во рамките
Македонија

Груби: Нема потреба од недоверба кон Османи и Владата, со Бугарија се преговара транспарентно

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби вели дека граѓаните немаат никаква основа за загриженост во однос на преговорите што со Бугарија ги
Македонија

Кабинет на Заев: Доколку Димитров е против што било од позициите кои сме ги изградиле заедно, чесно е да го каже тоа и да објасни зошто

А1он
Северна Македонија има јасни позиции во разговорите со Бугарија, изградени со целосно владино единство и испратени како одговор од нашето МНР до бугарското МНР. Македонскиот
Македонија

МЗ: Чесно е Димитров да каже дека не присуствуваше на повеќето седници за ковид мерките

А1он
Министерството за здравство соопшти дека е изненадено од, како што наведува, „непромислената изјава на вицепремиерот Никола Димитров, со која покажува значителна несериозност кон ковид пандемијата“.
Македонија

Димитров за Ковачевски: Нема знаење во надворешната политика, не сум сигурен дека ја следел мојата работа

Кристијан Ландов
Без да одговори на кого му пречел во Владата, вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров им посочи на новинарите за тоа да го прашаат идниот
Македонија

Димитров алармира дека по секоја цена ќе се решава спорот со Бугарија: Не му верувам на Бујар Османи

Кристијан Ландов
Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров кажа дека бил пречка за лошо решение со Бугарија, а посочи дека нема доверба во министерот за надворешни работи,