Nikola Dimitrov

Македонија

Димитров: Употребата на терминот „северномакедонци“ е навреда за Македонците

А1он
Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров преку социјалните мрежи упати критики дека користењето на терминот „северномакедонци“ е навреда за сите жители на Македонија. „Во
Македонија

Димитров: Ние Бугари нема да станеме, ама нема ни во ЕУ да се зачлениме

А1он
Поранешниот шеф на македонската дипломатија, Никола Димитров, објави статус за целата ситуација која се случува во Македонија. „Земјата сепак се врти Фарса, меѓу другото, се
Македонија

Димитров: Голема лага е тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката

А1он
Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два одвоени процеси и дека спроведувањето
Македонија

Си нашол бугарска верзија за да мафташ – Димитров му врати на Османи

Анита Петровска Рајковиќ
Откако Османи го прозва екс Министерот Никола Димитров дека во негово време потпишал и се согласил на бугарскато гледање на Илинденското востание, и објави документи
Македонија

Димитров: Ѓаволот е во деталите, ЕУ не смее да го поддржи наративот на Путин што го користи Бугарија за да и овозможи кандидатура на Украина

А1он
Македонците, како никој друг во Европа, веројатно разбираат што значи да се биде понижен за нивниот идентитет“. Дмитро Кулеба, министер за надворешни работи на Украина,
Македонија

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека ЕУ ја оправдува уцената на Бугарија, не сте внимателен

А1он
„Изненадува изјавата на премиерот Ковачевски кој вели дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со историјата. Прво, тоа воопшто не е
Македонија

Димитров: Новиот пристап ќе донесе резултати во корист на Бугарија

А1он
Поранешниот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров предупреди дека новиот пристап во односите со Софија би дале резултати, но во полза на Бугарија. Тој на
Македонија

Ковачевски: Димитров е незадоволен што не е дел од Владата, тој учествувал во градењето на позициите за Бугарија

А1он
Имаме јасни државни позиции во однос на разговорите со Бугарија, имаме усвоена Резолуција во Собранието, поддржана од сите партии, вели претседателот на СДСМ и мандатар
Македонија

Николовски: Се што правиме е во функција на заштита на македонскиот идентитет

А1он
Не верувам дека изјавата од вицепремиерот Никола Димитров нешто ќе предизвика, напротив јасните, транспарентни и отворени ставови треба да станат пракса во македонската демократија, а
Македонија

Кабинет на Заев: Доколку Димитров е против што било од позициите кои сме ги изградиле заедно, чесно е да го каже тоа и да објасни зошто

А1он
Северна Македонија има јасни позиции во разговорите со Бугарија, изградени со целосно владино единство и испратени како одговор од нашето МНР до бугарското МНР. Македонскиот