Nikola Dimitrov

Култура Македонија

Димитров во МАНУ: Македонскиот јазик е затворено прашање, и дома и во светот

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на покана на Македонската академија на науките и уметностите, денеска присуствуваше на промоција на четирите капитални изданија за македонскиот
Македонија

(ВИДЕО) Димитров: Влеговме во НАТО, ќе станеме дел и од ЕУ

А1он
Влеговме во НАТО, можеме и сакаме да влеземе и во Европската Унија, порача носителот на кандидатската листа на Колицијата „Можеме“ во ИЕ1 Никола Димитров. –
Македонија

Димитров разговарал со Ивица Дачиќ околу олеснувањето на рестриктивните мерки меѓу двете земји

А1он
Министрите за надворешни работи на Србија и Северна Македонија, Ивица Дачиќ и Никола Дитров, денеска имале телефонски разговор за натамошното олеснување на рестриктивните мерки меѓу
Македонија

Димитров: Има комуникација за постигнување консензус за датум за избори

А1он
„Нема најава за нова лидерска средба за датум за избори. Но, може да се каже дека има комуникација и се вложуваат напори да се постигне
Македонија

Димитров: Николовски со тактика на политички „лешинар“, наводно повикува на национално единство, а прави се за да го оневозможи

А1он
Шефот на дипломатијата Никола Димитров излезе со реакција на денешната изјава на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, во која тој тврди дека Владата крие документ
Македонија

Министерот Димитров на состанок на Северноатлантскиот совет

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре на покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет (НАК) во
Македонија

Димитров: Македонското знаме гордо се вее меѓу 29 знамиња на НАТО сојузниците

А1он
Дојде и тој ден! Македонското знаме гордо се вее меѓу 29 знамиња на НАТО сојузниците. Безбедна и сигурна иднина!, напиша денеска шефот на дипломатијата Никола
Македонија

Пет илјади македонски граѓани побарале помош да се вратат во државава, 2100 ги прифатиле условите

А1он
Пет илјади македонски граѓани кои се наоѓаат надвор од државата побарале помош од Министерството за надворешни работи да се вратат дома до крајниот рок за
Македонија

Македонија ќе добие 69 милиони евра од ЕУ за справување со коронавирусот

А1он
Република Северна Македонија ќе добие 69 милиони евра од ЕУ за справување со состојбата со коронавирусот, соопшти министерот за надворешни работи Никола Димитров. -Од тие,
Македонија

Пендаровски го потпиша Инструментот за пристапување кон НАТО

А1он
Претседателот Стево Пендаровски го потпиша Инструментот за пристапување на земјава кон НАТО што претставува финален чекор за членството во Алијансата. – Со овој документ, јас