bujar osmani

Македонија

Османи: Го осудувам убиството на полицаецот на Косово, моето срце е со неговото семејство

А1он
Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи го осуди денешното пукање на сверот на Косово во кое еден полицаец е убиен, а двајца се повредени.
Македонија

Османи демантира дека се сретнал со Груевски во Будимпешта

А1он
По прозивката од поранешниот член на „огнените“, а сега лидер на новоформираната партија – Демократско движење, Изет Меџити, министерот за надворешни работи Бујар Османи демантира
Македонија

Османи во Њујорк: Ќе се воспостават дипломатски врски со Јужноафриканска Република

Орце Костов
Во рамки на учеството на Генералната дебата на високо ниво на 78-то Генерално собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска со
Македонија

Османи: Многу бргу ќе има поширока поддршка за уставните измени,парламентарните изборите ќе бидат во редовниот термин

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи од Тетово оцени дека за уставните измени се повеќе има поддршка од страна на граѓаните. Според него, нема реална
Македонија

МНР ја испрати документацијата за реконструкцијата на „Борис Трајковски“ до Аникорупциска и до Обвинителството за гонење организиран криминал

А1он
Министерството за надворешни работи соопшти дека до Државната комисија за спречување на корупцијата и Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција- Скопје
Македонија

Османи телефонски се слушна со Лавров: Побара од него Русија да ги повлече силите од Украина

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, во својство на Претседавач со ОБСЕ, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров.
Македонија

Османи: Можете да ме обвините за се, но за корупција не можете, одбравме најниска цена за „Борис Трајковски“

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи им наредил на службите во МНР веднаш да ја испратат целокупната документација до Антикорупциска за случајот кој го отвори
Македонија

Митева: Изјавите на Макрон и Шарл Мишел се потврда дека нема никакви гаранции, дури и ако Македонија ги направи отстапките

А1он
Тоа е само потврда за она што го говориме дека нема никакви гаранции дека дури и да се направат овие отстапки Македонија ќе продолжи на
Македонија

Османи: Владата останува максимално посветена во реализација на полноправно членство до 2030 година

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој го придружуваше премиерот Димитар Ковачевски на билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, на Фејсбук напиша дека имале
Македонија

Левица: Османи склучи тендер од пет милиони евра – тендерот го доби фирма блиска до ДУИ од Желино

А1он
Деновиве, Министерството за надворешни работи склучи тендер во износ од неверојатни пет милиони евра, со компанијата „ЕУРОВИА” од Желино, каде спортскиот комплекс „Борис Трајковски” ќе