bujar osmani

Македонија

Османи прифати грешка, не требало да објави фотографија без маски оти праќа погрешна порака до граѓаните

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој ја објави фотографијата од групирањето на ДУИ во новиот објект на Министерството за политички систем вели дека немало
Македонија

Османи: Имаме јасна поддршка на останатите 26 членки на ЕУ за старт на преговорите

А1он
Апсолутно е јасна поддршката за нас од страна на сите преостанати 26 земји членки на ЕУ. Комуникацијата со официјална Софија продолжува во насока на изнаоѓање
Македонија

Османи: Медиумската слобода е директен показател за цивилизацискиот напредок на општеството

А1он
-Република Северна Македонија е посветена на промоција, заштита и на унапредување на сите човекови права и слободи, меѓу кои и на медиумската слобода што претставува
Македонија

Северна Македонија ќе претседава со ОБСЕ во 2023 година

А1он
Кандидатурата на Северна Македонија со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за претседавач на организацијата беше прифатена со консензус од 56 земји учеснички
Македонија

Бучковски: Убеден сум дека ќе најдеме решение, но не за седум дена

Искра Манојлоска
Специјалниот владин претставник за Бугарија, Владо Бучковски, вели дека е убеден оти ќе се најде решение, но не за седум дена. „Можеби ќе биде потребно
Македонија

Османи ќе учествува на министерскиот состанок на Северно-aтлантскиот Совет на НАТО

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре и задутре ќе учествува на редовниот состанокот на Северно-aтлантскиот Совет на НАТО на ниво на министри за надворешни
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Да бидеме смирени и одговорни, очекуваме пристојна разрешница на нашите европски интеграции

А1он
Да бидеме смирени и одговорни. Премногу вложивме, премногу постигнавме, и што е најважно, премногу сме блиску за да си дозволиме да ја пропуштиме оваа шанса,
Македонија

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Бугарија

А1он
Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на соседна Република Бугарија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Одговарајќи на новинарско прашање
Македонија

Османи: Неделава три важни посети за евроинтеграциите на Македонија

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи информираше за актуелностите и состојбите во надворешната политика, а во контекст на засилената агенда во пресрет на претстојните самити
Македонија

Османи: Имаме високи очекувања од ЕУ и активно се подготвуваме за стартот на преговорите

А1он
Европската перспектива на Северна Македонија, добрососедските односи, регионалните иницијативи, очекувањата во периодот што претстои, како и дијалогот Белград-Приштина, беа тема на видеосредбата што денеска министерот