bujar osmani

Македонија

Османи – Матуела: Неопходна е јасна политичка порака за европска иднина на земјите од регионот

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска се сретна со вршителот на должноста директор за Западен Балкан во Генералниот Директорат за соседство и преговори за
Македонија

Османи формира работна група за приклучување на Македонија кон програмата на САД за укинување на визите

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска информира дека формирал работна група во рамки на Министерството, што има за задача да работи на приклучувањето на
Македонија

Османи и Грвала потпишаа Договор за соработка во областа на дијаспората

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гeрвала – Шварц потпишаа Договор за соработка во областа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наместо празни изјави нека почне со оставки, Спасовски да каже дали предметот за дипломатскиот скандал се криел

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение одговорија на прес конференцијата на Стефан Васев од СДСМ. „Малиот Васев треба да го праша Оливер Спасовски зошто неговите пиони
Македонија

(ВИДЕО) Васев: Со потпис на Милошоски уапсениот дипломат бил праќан во различни држави

А1он
Се гледа дека криминалните структури на фамилијата се видно загрижени од скандалот со македонските дипломати, па сега очајно се обидуваат да фрлаат магла во очите
Македонија

Османи: Случајот со приведениот дипломат е можност системот да го вратиме таму каде што му е местото

А1он
Случајот со приведениот дипломат Миле Миленковски е можност системот да го вратиме таму каде што му е местото и да го вратиме и зачуваме достоинството
Македонија

Отворена првата архивска изложба на МНР „30 години независност- ретроспектива на надворешната политика“

А1он
По повод 30 години од независноста на нашата држава, во Министерството за надворешни работи денеска беше отворена првата архивска изложба на Министерството насловена „30 години
Македонија

Османи во Ватикан по повод одбележување пет години канонизација на Мајка Тереза

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи присуствуваше на јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза, во Ватикан што првпат е во заедничка организација на МНР
Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи доаѓа во посета на Скопје

А1он
Од македонското Министерство за надворешни работи информираат дека министерот Бујар Османи утре ќе биде домаќин на својот колега од Грција Никос Дендијас, кој доаѓа во