bujar osmani

Македонија

Османи: Имавме пропусти, но не дозволивме вирусот да излезе од контрола

Мери Јордановска
Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро се справила со коронавирусот и
Македонија

Османи: Нацртот за преговарачката рамка со ЕУ се очекува да го добиеме во јуни

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави оти нацртот за преговарачката рамка со ЕУ се очекува да го добиеме во јуни, додека од Брисел
Македонија

Катар ни донираше осум тони заштитна опрема за борбата со Ковид-19

А1он
На Скопскиот аеродром Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, во присуство
Македонија

Османи: ДУИ е за што побрзо организирање на избори

А1он
Вицепремиерот за европски прашања и функционер во Владата од Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска изјави дека неговата партија е за одржување избори што побрзо
Македонија

Османи: Одлуката дали ќе има избори треба да ја донесе Комисијата за заразни болести

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска го повтори ставот на Демократската унија за интеграција дека прашањето за избори за нив е секундарно во однос
Македонија

Османи: Државата мора да покаже дека има исти аршини за сите

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како Главен координатор на кризните штабови на единиците на локалната самоуправа за одбрана од КОВИД19,
Македонија

Османи: Денот на Европа е важен за целата земја, нешто што претставува наша аспирација од осамостојувањето

А1он
Секретаријатот за европски прашања (СЕП) во пресрет на Денот на Европа, организираше вечерен мини концерт, на кој настапија БРАС квинтетот на Филхармонијата и Градскиот дувачки
Македонија

Османи: СЕП ќе му помогне на Институтот за јавно здравје да го зголеми капацитетот за тестриање за Ковид-19

А1он
Нашиот став останува дека Комисијата за заразни болести треба да каже дали изборниот процес го загрозува или може евентуално да го загрози индивидуалното или колективното
Македонија

Османи: Обезбедивме вкупно 90 респиратори, тоа е доволен број за било каков иден предизвик или за втор пик на Ковид-19

А1он
Обезбедивме вкупно 90 респиратори, што е околу 50 отсто од вкупниот број респиратори со кои располага државата во моментов. Од нив 20 респиратори од норвешката
Македонија

Османи: Почетокот на преговорите оваа година целосно ќе ги стави во фокус европските интеграции

А1он
Содржината на Преговарачката рамка, како и содржината на претстојниот Извештај нa Комисијата за напредокот на земјава и соработката меѓу Европската Унија и Северна Македонија во