bujar osmani

Македонија

Османи: Функционерите од ДУИ разликата над минималната плата ќе ја донирааат во Солидарниот фонд

А1он
Заменик-премиерот за европски интеграции Бујар Османи во објава на Фејсбук информира дека сите избрани и именува функционери од редовите на ДУИ решиле разликата на нивните
Македонија

Османи и Адеми негативни на Ковид-19

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за образование и наука Арбер Адеми се нагативни на КОВИД 19. Тие денеска на своите Фејсбук профили
Македонија

Османи: Велигден преставува симбол на надежта, заедно да ја победиме заканата од КОВИД-19

А1он
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи преку видео порака на сите православни граѓани на Република Северна Македонија, им го честита празникот Велигден. Во своето обраќања
Македонија

Османи: Решив да се изолирам до вторник, кога и ќе се тестирам

Кристијан Ландов
Вицепремиерот Бујар Османи соопшти дека се изолирал и решил да не отиде на состанокот на Советот за безбедност кај претседателот Пендаровски, по средбата со кумановскиот
Македонија

Османи од Липково: Локалните кризни штабови се првата линија на одбрана во руралните места

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи при денешната посета на локалниот кризен штаб во Липково се запозна со состојбата, потребите и предизивиците со кои се
Македонија

Османи: Во Струга и околината 25 заболени и 4 починати од коронавирус, следиме и на најлокално ниво

А1он
Според последните податоци, во Струга и околината потврдени се 25 случаи на зболени од коронавирус, како и четири смртни случаи – три во Лабуништа и
Македонија

Османи – Вархеји: ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска одржа видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји, на кој разговарале за
Македонија

Османи: Кризните штабови за справување со КОВИД 19 да се формираат на ниво на месни заедници

А1он
Од Секретаријатот за европски прашања информираат дека денеска се одржа конститутивната седница на координативно тело за координирањето на штабовите на единците на локалната самоуправа (општините
Македонија

Османи: Ние не работевме за датум за почеток на преговори со ЕУ, туку за одлука

А1он
Важна е политичката компонента, а тоа е одлука за почеток на преговорите, другото се технички аспекти од процесот. Кај нас цело време беше погрешна прецепцијата
Македонија

Османи: Со членството во НАТО се затвори важно поглавје во развојот на земјава, се надеваме на скорешно отворање преговори со ЕУ

А1он
Членството во НАТО претставува затворање на едно важно поглавје во развојот на нашата држава, настан со кој Република Северна Македонија влегува во нова фаза на