izet medziti

Македонија

Меџити: Тројца-четворица пратеници од „Европскиот фронт“ ќе преминат во „Вреди“

А1он
Лидерот на Демократско движење, партијата која е дел од коалицијата „Вреди“, Изет Меџити истакна дека тројца-четворица од вкупно 18 пратеници колку што доби мандати „Европскиот
Македонија

Меџити: Влен е апсолутен победник во албанскиот кампус, вечерва почнува промената

Коалицијата Влен е апсолутен победник во албанскиот кампус, кажа претседателот на партијата Демократско движење и носител во првата изборна единица, Изет Меџити на прес конференција.
Македонија

„Ќе има влада не со 61 туку со над 70 пратеници“: Најави ли Меџити голема коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ?

А1он
Лидерите на партиите од Коалиција ВРЕДИ денеска на прес-конференција го обвинија ДУИ дека во страв од пораз на изборите сакаат да предизвикаат политичка криза во
Македонија

Меџити не кажа дали е можен министер за внатрешни работи: Ќе разговараме во наредните денови

А1он
Носителот на првата изборна единица од коалицијата Влен, Изет Меџити не кажа дали е можен министер за внатрешни работи во евентуалната идна влада со ВМРО-ДПМНЕ
Македонија

Меџити: Сакаме да бидеме фактор во влада која ќе биде европски ориентирана

Александар Тодески
Лидерот на Демократското движење и носител на листата за пратеници во првата изборна единица од коалицијата Влен, Изет Меџити ниту денеска не сакаше да даде
Македонија

Меџити не кажува дали Уставните измени остануваат услов за формирање на влада: Сега сме фокусирани на победата

Претседателот на Демократското Движење и носител на листата на коалицијата Вреди во првата изборна единица, Изет Меџити не даде конкретен датум кога според него би
Македонија

Изет Меџити од Берлин: Дијаспората ја совлада Југославија, ќе го совлад и ДУИ

А1он
Лидерот на Демократското Движење, истовремено и носител во изборната единица број еден, Изет Меџити, учествуваше во голем собир со дијаспората во Берлин на Коалицијата ВЛЕН.
Македонија

Меџити: Законот за игрите на среќа предвидува отстранување на објектите на обложувалниците, но не и на казината

А1он
Изет Меџити од албанската коалицијата „Вреди” денеска на прес-конференција во законодавниот дом рече предлог-законот за игрите на среќа во членот 10 предвидува отстранување на објектите
Македонија

Меџити: ЕУ преку холандскиот амбасадор информира дека ДУИ стана главна кочница за интеграција на земјата во ЕУ

А1он
Претседателот на Демократско движење, Изет Меџити, на денешната прес-конференција рече дека Европската Унија преку холандскиот амбасадор информираше дека Демократска унија за интеграција стана главната кочница
Македонија

Законот спречува Самоопределување да дејствува во Македонија, Меџити вели: Тие веќе делуваат во земјава

Александар Тодески
Законот за политички партии не дозволува Самоопределување на косовскиот премиер Албин Курти да делува во Македонија, бидејќи во членот 8 од Законот за политички партии