kasami

Македонија

Касами: Од понеделник почнуваат преговорите за формирање влада

А1он
Градоначалникот на Општина Тетово и претседател на Движењето Беса дел од Коалицијата „Влен“, Биљал Касами вели дека од понеделник се очекува да почнат разговорите за
Македонија

Биљал Касами: Нашата програма ќе биде дел од идната владина програма и во неа се состојат уставните измени

А1он
Имаме програма која ќе биде дел од идната владина програма и во неа се состојат уставните измени, рече носителот на листата со кандидати од коалицијата
Македонија

Касами: Веќе е најавено дека „Влен“ ќе биде дел од наредната влада

А1он
Претседателот на Движењето Беса и дел од албанската опозициска коалиција „Влен“, Биљал Касами денеска на настан во Тетово изјави дека, како што веќе е најавено,
Македонија

ДУИ го обвини Касами дека милиони евра од општината преку тендери ги дава на едно семејство

А1он
Огранокот на Демократска унија за интеграција (ДУИ) од Тетово одржа прес-конференција пред зградата на Општина Тетово и обвинија дека милиони евра од буџетот на општина
Македонија

Касами најави протести ако не добијат свој член во Државната изборна комисија

А1он
Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денес од Тетово најави дека ќе протестираат ако не се дозволи во Државната изборна комисија (ДИК) да има член
Македонија

Градоначалникот Касами ја критикуваше полицијата за сообраќајниот хаос во Тетово, тврди дека има доволно паркинг места во градот

А1он
Градоначалникот на Тетово Биљал Касами денес одржа прес-конференција кај еден од градските булевари, а во обраќањето ја критикуваше полицијата дека не соработува со општината и
Македонија

Џафери: Касами не може да држи прес-конференции во Собранието

Орце Костов
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери остро реагира кон градоначалникот на Тетово и претседател на Движењето Беса, Билал Касами, кој одржа прес-конференција
Македонија

Османи го злоупотребува ОБСЕ за да влијае на набљудувањето на изборите обвинува албанската опозиција

Орце Костов
Албанските опозициски лидери Изет Меџити, Билал Касами и Африм Гаши обвинија дека министерот за надворешни работи Бујар Османи како претседавач на ОБСЕ ја злоупотребил функцијата
Македонија

Касами до Курти: Добредојде во Тетово, албанскиот главен град на Македонија

А1он
При посетата на косовскиот премиер Албин Курти на Тетово, тетовскиот градоначалник Билал Касами го претстави македонскиот град со кој раководи како „албански главен град во
Македонија

Финансиска полиција: Управата во своето работење постапува неселективно и непристрасно

А1он
Управата за финансиска полиција веќе неколку месеци прибира податоци и сознанија и постапува по наредба на Основното Јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и