liderska sredba

Македонија

Заев останува на ставот за избори во јуни, очекува договор следната недела

А1он
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по лидерската средба кај претседателот на државата, Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за
Македонија

Садику: Парламентарните избори да се одржат на 14 јуни

А1он
Азем Садику од Демократската партија на Албанците (ДПА) по лидерската средба кај претседатеот Стево Пендаровски изјави дека тие предложиле парламентарните избори да се одржат на
Македонија

Касами: Беса ќе ја поддржи секоја одлука што ќе се донесе со кенсензус

А1он
Движењето Беса ја поддржува секоја одлука што ќе се донесе со консензус околу организација на парламентарните избори, рече претседателот на Движењето Беса, Билал Касами. Тој
Македонија

Села: Нема избори без ОБСЕ-ОДИХР

А1он
Република Северна Македонија не може да си дозволи да одржи избори без присуство на наблудувачката мисија на ОБСЕ-ОДИХР, изјави претседателот на Алијансата за Албаците, Зијадин
Македонија

Мицкоски бара исполнување на четири услови за датум за избори

Кристијан Ландов
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски соопшти дека неговата партија има четири услови кои треба да бидат исполнети за да се одржат предвремените парламентарни избори. Според
Македонија

Ахмети по лидерската: За датум ќе одлучиме кога ќе добиеме информации од институциите

Кристијан Ландов
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба рече дека ќе чекаат да добијат известување од Комисијата за заразни болести за тоа кога би можелo
Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Со резерва да се земаат лажните брифинзи на СДСМ, Заев на лидерската осамен во желбата по цена на здравјето за брзи избори

А1он
Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста, велат дека со резерва треба да се земат во предвид, според нив, лажните информации од СДСМ и нивните
Македонија

Мицкоски на лидерската побарал датумот за избори да се утврди со консензус

А1он
На лидерската средба во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обидел да избегне дискусија за датумот на зборите,
Македонија

(ВИДЕО) СДСМ: Сега нема потреба од лидерска средба, фокусирани сме на борба против коронавирусот

А1он
Во одговор на новинарско прашање околу ставот на Христијан Мицкоски за одржување лидерска средба, потпретседателот на СДСМ Коста Петров истакна дека сега нема потреба од
Македонија

Пендаровски најавува лидерска средба во првата половина на мај

А1он
Претседателот Стево Пендаровски планира да организира лидерска средба во првата половина на следниот месец. Како што потврдија од Кабинетот на претседателот, на средбата во мај