bilal kasami

Македонија

Секој зборува за тоа што знае да го прави – Касами за изјавата на Ахмети за меѓуетнички тензии

А1он
Претседателот на Движење Беса, Биљал Касами денеска од Тетово информира дека добро оди целата процедура за договорање на следната влада. Според него, се разговара за
Македонија

Касами: Од утре почнуваат преговори за влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Влен

Од утре почнуваат преговори за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Влен, кажа претседателот на БЕСА, дел од коалицијата Влен, Билал Касами. „Анализата што ја
Македонија

Касами: ДУИ има купено гласови, Влен ги доби гласовите на Албанците

Александар Тодески
Добитници на овие избори сме ние, коалицијата Влен. ДУИ има купено гласови од загрозените гласачи кои имаат потреби од пари. Влен ги доби гласовите на
Истражувања Македонија

Касами дава милионски тендери на фирми со по еден вработен: Туристичка компанија ќе гради обиколница

Александар Тодески
Милионски суми од тендери само од Општина Тетово завршиле кај „Еко-Пеу“, тетовска фирма која и покрај тоа што има само еден вработен, во 2023 година
Македонија

Михаилоски: Секоја штетна одлука на Касами во Тетово е поддржана од ДПМНЕ

А1он
Соработката помеѓу политичката партија БЕСА на градоначалникот Касами и ВМРО-ДПМНЕ не престанува да ги изненадува граѓаните на Тетово, вели претседателот на СДММ Марко Михаиловски. –
Македонија

Советниците на ДУИ го обвинија тетовскиот градоначалник за политички притисоци во училиштата

А1он
Советниците на Демократската Унија за Интеграција во Општина Тетово одржаа прес-конференција обвинувајќи го раководството на локалната самоуправа дека прави политички притисоци во училиштата. Тие обвинуваат
Македонија

Левица: Касами повика на рушење на уставниот поредок – ОЈО итно да постапи

А1он
Првиот човек на Движењето Беса и актуелен коалиционен партнер на ДПМНЕ во советот на Тетово, сецесионистот Билал Касами, честитајќи го Денот на знамето на Албанија,
Македонија

Касами: Да се интонира и албанската химна во училиштата ако веќе се интонира државната

Орце Костов
Градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами смета дека додека се пее македонската химна во училиштата, мора да се почитува албанското мнозинство и да се пее
Македонија

Касами го обвини Министерството за образование дека не ги исполнува обврските кон тетовската гимназија

А1он
радоначалникот на Тетово, Биљал Касами на прес-конференција упати критика и обвинување за незаконски постапки до Министерството за образование и наука околу одземањето на неговите ингеренции
Македонија

Kасами: Инсистираме да имаме еден термин за претседателски и парламентарни избори

А1он
Постојаните повици на опозицијата за предвремени избори се прифатливи за опозицијата во албанскиот политички кампус, порача денеска од Тетово претседателот на Движење Беса, Биљал Касами,