ali ahmeti

Македонија

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа уцени, Груби и Ахмети сакаат вечно да владеат

А1он
„Титуларно највисоката функција во државата, тоа е претседател на државата, кај нас знаете дека извршната моќ е кај владата и премиерот, но титуларно претседателот е
Македонија

Ахмети: Изборот на претседател во Собрание е за поголема консензуалност и помалку трошење буџетски средства

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети одржа и прес-конференција за дополнителни прашања од медиумите по утринското видео обраќање од седиштето на партијата.
Македонија

Ахмети: ДУИ по изборите ќе соработува со партиите кои ќе ја прифатат нашата платформа

А1он
ДУИ нема да соработува после изборите со партиите кои се против нивните заложби како што се Преспанскиот договор или независноста на Косово. Ова беше дел
Македонија

Таравари го предизвикува Ахмети во трката за претседател

А1он
Во статус на социјалната мрежа Фејсбук, претседателот на Алијансата за Албанците и истовремено кандидат за претседател на опозициската коалиција, го предизвика Али Ахмети да го
Македонија

Али Ахмети сака да се трка со Таравари, поради него ќе се кандидира за претседател на Македонија

Александар Тодески
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ќе биде кандидат за претседател на Македонија, потврдуваат за А1он извори од партијата. Според нашите извори, информацијата дека ќе се
Македонија

Ахмети: ДУИ е победник на изборите уште пред да се одржат, а тоа го знаат и македонските и албанските партии

Орце Костов
Претседателот на Демократската унија за интеграција во Северна Македонија, Али Ахмети во интервју за косовската телевизија „РТК“ ја коментираше средбата на косовскиот премиер Албин Курти
Македонија

(ВИДЕО) Ахмети: Го избираме првиот премиер Албанец, утре е историски ден

А1он
Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска имаше обраќање на Фејсбук во кое кажа дека утрешниот ден е историски бидејќи во Република Северна Македонија ќе биде
Македонија

Ковачевски за средбата со Заев и Ахмети: Зборувавме за настапот на партиите на изборите и за членството во ЕУ

Александар Тодески
Премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски ја потврди вчерашната средба со неговиот претходник Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „Имавме средба со
Македонија

Османи: Холандскиот амбасадор бара поддршка од ДУИ, најмногу зборуваме за борба против корупција

Министерот за надворешни работи и портпарол на ДУИ смета дека холандскиот амбасадор бара поддршка од неговата партија за борбата со корупцијата, бидејќи ДУИ е помеѓу
Македонија

Јан Коп до Ахмети: Посветеноста за членство во ЕУ е загрозена поради падот на владеењето на правото

А1он
Холандскиот амбасадор на средба со лидерот на ДУИ Али Амети ја пренел порака дека посветеноста на Северна Македонија за членство во ЕУ е загрозена по