2 avgust

Македонија

Денот на Републиката 2 Август неработен за сите граѓани

А1он
Денот на Републиката 2 Aвгуст (среда) е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, информираат денеска од Министерството за труд и социјална политика.
Македонија

САД го честитаа празникот Илинден

А1он
САД ја честитаа 117 годишнината од празникот Илинден на Северна Македонија со Твитер порака испратена од Амбасадата во Скопје. -Му се приклучив на претседателот Пендаровски
Македонија

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

А1он
Одбележувањето на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, Илинден годинава помина во услови на здравствени протоколи поради заштита од ширење на пандемијата
Македонија

„Победа за сите“ – заеднички лајтмотив на чествувањата во Крушево, Пелинце и Скопје

А1он
Владата попладнево информираше за одбележувањето на Денот на Републиката 2 Август во Крушево, Пелинце и во Скопје и за составот на владините делегации кои на
Македонија

Одбележувањето на двата историски Илиндена без масовни собири и со здравствени протоколи

А1он
Денот на Републиката 2 Август, на кој се празнуваат двата историски Илиндена, 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ,
Македонија

Охридскиот кризен штаб за празничниот викенд најавува засилени контроли, препорачува придржување до заштитните мерки

А1он
Кризниот штаб на Општина Охрид денеска одржа состанок на кој покрај постојаните членови, присуствуваa и претставници на Подрачната единица на Државниот пазарен инспекторат, Подрачната единица
Македонија

Влада: Свеченостите по повод Илинден ќе се одржат во посебни услови

А1он
Владата денеска соопшти дека свеченостите по повод Илинден ќе се одржат во посебни услови во согласност со протоколот што го изготви Комисијата за заштита од
Култура

Почна 50. Републички фестивал на народни игри и песни „Илинденски денови“

А1он
Со изложба на фотографии „За живот на традицијата – 50 години ЦИОФФ“, синоќа во Битола почна 50. јубилјено издание на Републичкиот фестивал на народни игри