ilinden

Македонија

Фатри Фетаху нов претседател на огранокот на МД „Илинден“ за Голо Брдо

А1он
Дипломираниот економист, Фатри Фетаху е новиот претседател на огранокот за Голо Брдо на македонското друштво „Илинден“-Тирана, со мандат од четири години, 2021 – 2025 година.
Македонија

Груби: Само здружени им прокосиме на препреките и ги отвораме перспективите за идните генерации

А1он
Кога Албанците, Македонците и другите се здружени, им пркосат на препреките и ги отвораат перспективите за идните генерации да живеат во мир, слобода, демократија и
Македонија

Мицкоски од Ташмаруништа: Испраќам апел за обединување против Заев

А1он
Знам дека ова време се најтешките години од независноста до денес, но сетете се колку им било тешко на грамадните Илинденци да кренат востание против
Македонија

Заев: Нашиот трет Илинден е печат ставен на личната карта на Северна Македонија во ОН, каде официјален и службен е македонскиот јазик

А1он
Континуитетот на дефинирањето на македонската држава продолжи да се гради на вредностите и принципите утврдени на Илинден 1903 и на АСНОМ 1944. И, да, народе
Македонија

Џафери: Историјата сведочи дека има една константа – ниту доброто, ниту лошото не бира по нација, вера, пол и политичка припадност

А1он
Денешното свечено одбележување на 2 Август – Денот на Републиката кога се означуваат 118 години од Крушевската Република во 1903 година и 77 години од Првото заседание на АСНОМ во 1944 година,
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Да ги надминеме внатрешните поделби и да се обединиме околу изворните илинденски и АСНОМ-ски идеали

А1он
Слободата е највисокиот идеал и цел на еден народ. Таа започнува како идеја на една генерација која сака да биде своја на своето и самата
Македонија

Бaузер: Историската борба за самоопределување на Македонија е слична со борбата за државност на Вашингтон

А1он
Градоначалничката на Вашингтон, Мјуриел Бaузер, и годинава заедно со Македонците кои живеат и работат во САД, го одбележува празникот Илинден. Формално, празникот лани беше прогласен
Македонија

Се одбележуваат 118 години од Крушевската република и 77 години од Првото заседание на АСНОМ

Сто и осумнаесет години од Крушевската република и 77 години од Првото заседание на АСНОМ се одбележуваат денеска на на 2 Август – Денот на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Срамен и недржавнички е потегот на Пендаровски да не држи говор на Мечкин Камен

А1он
ВМРО-ДПМНЕ ја оценува како срамна и недржавничка одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не држи говор на Мечкин Камен. Портпаролката на партијата, Марија Митева на
Македонија

Ниту Мицкоски нема да го слави Илинден во Крушево, ќе одел во Ташмаруништа

Кристијан Ландов
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да го слави Илинден на Мечкин Камен во Крушево, иако е поканет од шефот на државата, Стево Пендаровски. Од