krusevo

Македонија

Уапсен 73-годишен маж од Крушево – дома му нашле дрога, оружје и пари

73-годишен дедо од Крушево бил уапсен и ќе добие кривични пријави. Полицијата при претрес на неговиот дом во село Кошино нашла оружје, наркотични средства и
Македонија

Скопјани имаат најголеми, а жителите на Крушево најмали можности за здравствена заштита

А1он
Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето за степенот на здравствена заштита на жителите во 30-те здравствени центри во земјава. Истражувањето покажува дека: » Највисоки
Македонија

Загинатите кај Крушево се од едно семејство – мајка и дете починаа, таткото и две деца повредени

33 годишна мајка и нејзиното малолетно дете загинаа во сообраќајна несреќа која вчера се случи на патот Крушево- Кривогаштани. Во автомобилот „алфа ромео“ со прилепски
Македонија

СДСМ: Зечевиќ со млади социјалдемократи на коњички марш во Крушево

А1он
Младите социјалдемократи заедно со генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски, утрово организираа коњички марш во Крушево по повод Илинден, се вели во соопштението од
Култура

Солистички концерт на пијанистката Даница Стојанов во Крушево

А1он
Во Крушево на 28 јули 2023 година со почеток од 20 часот во НУ „Спомен куќа на Тодор Проески”, реномираната македонска пијанистка Даница Стојанова ќе
Македонија

Извлечен брачен пар кој со возило заглавил во снежните наноси во крушевско

А1он
22-годишен скопјанец и неговата сопруга во возило заглавиле во снежните наноси на патот од споменикот „Слива“ кон Крушевското езеро. Побарале помош од полицијата. – Полициски
Македонија

Скопјанец со нож и се заканувал на битолчанка и на нејзиното дете

А1он
На 12.11.2022 во 3.50 часот во Крушево од полициски службеници од СВР Битола лишен од слобода е И.Ф.(61) од Скопје, затоа што според пријавеното околу
Македонија

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ си замина од Мечкин Камен: Очајната власт не го пушти народот што не е за СДСМ на прославата

А1он
Ако илинденците освојуваа педа по педа, и во 1903-тата година и во 1944 –тата година макотрпно создаваа држава. Гледаме дека таа држава со забрзано темпо