krusevo

Македонија

Извлечен брачен пар кој со возило заглавил во снежните наноси во крушевско

А1он
22-годишен скопјанец и неговата сопруга во возило заглавиле во снежните наноси на патот од споменикот „Слива“ кон Крушевското езеро. Побарале помош од полицијата. – Полициски
Македонија

Скопјанец со нож и се заканувал на битолчанка и на нејзиното дете

А1он
На 12.11.2022 во 3.50 часот во Крушево од полициски службеници од СВР Битола лишен од слобода е И.Ф.(61) од Скопје, затоа што според пријавеното околу
Македонија

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ си замина од Мечкин Камен: Очајната власт не го пушти народот што не е за СДСМ на прославата

А1он
Ако илинденците освојуваа педа по педа, и во 1903-тата година и во 1944 –тата година макотрпно создаваа држава. Гледаме дека таа држава со забрзано темпо
Македонија

ВИДЕО: Песната „Во борба, во борба“ во Крушево изведена без строфата за Гоце Делчев и фашистите

А1он
На отворањете на прославата за Илинден во текот на изведбата на песната „Во борба, во борба“ изостана втората строфа во која се споменува Гоце Делчев
Економија

Со грант од преку 700 илјади евра Крушево соработува со Елбасан на промоција на туризмот

А1он
Крушево доби грант од преку 700 илјади евра во рамките на прекуграничната соработка со Албанија. Со општина Елбасан, Албанија и со неколку организации преку овој
Магазин

Во Крушево пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески

А1он
Во Крушево денеска пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески и се поклонија во спомен обележјето на Гумење. Крушевчани ултрамаратонците ги пречекаа со