venko filipce

Македонија

Филипче: Можни се рестриктивни мерки за невакцинираните доколку се влоши епидемиолошката состојба

А1он
Бројот на новодијагностицирани случаи на Ковид-19 во регионот, но и во Европа секојдневно се зголемува, а благ пораст на нови случаи е забележан и во
Македонија

Филипче: Жената се вакцинираше во тракторoт, оти не можеше да се симне и не сакавме да ја малтретираме

Мери Јордановска
Министерот за здравство Венко Филипче, во врска со вчерашната објавена фотографија на социјалните мрежи, каде што неподвижна жена од беровско село прима вакцина во приколка
Македонија

Филипче: Од есен размислуваме само вакцинираните да смеат да посетуваат поголеми настани на затворено

Мери Јордановска
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека почнува подготовката за начинот на функционирање на државата за време на есенските месеци, особено во делот на работата
Македонија

Четворицата сомнителни се позитивни на индискиот сој, ќе се разгледува можноста за воведување рестриктивни мерки

Мери Јордановска
Бројот на заразени со „делта-сојот“ во земјава се искачи на десет лица откако беше потврдено дека тој е присутен кај четворицата сомнителни за кои вчера
Македонија

Министерството не се премислува, македонските граѓани мораат во Србија да си бараат втора доза на „АстраЗенека“

Мери Јордановска
Само една недела имаа лицата над 60 години, кои ја примиле првата доза вакцина „АстраЗенека“ во Србија, да се пријават на веб-страницата vakcinacija.mk, за втората
Македонија

Мајка на 10-месечно бебе е донорот на срце и на бубрези, која спаси три човечки животи

Мери Јордановска
40-годишната Јасмина, мајка која пред само 10 месеци го добила долгопосакуваното бебе е донорот на срце и на бубрези, која спаси три човечки животи. Таа,
Македонија

Филипче вели дека сите скопјани над 40 години добиле термин за вакцинација, дел граѓани тврдат: Не е точно!

Мери Јордановска
Термини за вакцинација добија сите граѓани над 40 годишна возраст од Скопје кои до 30 април годинава изразиле желба за вакцинирање преку веб страницата www.vakcinacija.mk,
Македонија

Филипче не кажува дали в среда ќе ја прими вакцината на „Фајзер“ меѓу првите, како што најави

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за здравство Венко Филипче не кажува дали в среда со личен пример ќе покаже дека сите вакцини се безбедни оти биле развиени на безбедни
Видео Македонија

ВИДЕО: Македонската вакцинална драма преку Америка до Кина

Мери Јордановска
Јануари, февруари, март – различни термини, различни вакцини и од различни производители, набавки преку различни механизми најавуваше министерот за здравство Венко Филипче. Засега во земјава
Македонија

Од утре секој ќе може да се пријави за ковид-вакцина

Искра Манојлоска
4.000 здравствени работници се пријавиле вакцинација, од нив 2000 се од Скопје, а останатите од другите градови, соопшти министерот за здравство Венко Филипче „Сајтот за