venko filipce

Македонија

(ВИДЕО) Ѓорчев: Наместо пристојност и етика за 14-те живи изгорени, СДСМ и ДУИ решија да ја спасуваат коалицијата

А1он
Од ВМРО-ДПМНЕ преку прес конференција реагираат на неприфаќањето на оставките на министерот Венко Филипче и заменик министерот Илир Хасани, од страна на премиерот Зоран Заев.
Македонија

Заев не ги прифати оставките од Филипче и Хасани

А1он
Премиерот Зоран Заев не ги прифати оставките од министрите Венко Филипче и Илир Хасани. Тој рече дека тие спасиле илјадници животи со нивниот ангажман, по
Македонија

Министрите немаат вина, смета Груби за тетовската трагедија и додава дека не треба да се прифатат оставките

А1он
Вицепремиерот Артан Груби, смета дека не треба да се прифатат оставките на заменик министерот и министерот за здравство. „Тоа што беше објавено во медиумите го
Македонија

Трета доза вакцина за сите над 60 години, здравствените работници и за лицата со имунокомпромитирани состојби

Мери Јордановска
Министерот за здравство Венко Филипче најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“, без разлика со која вакцина
Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Лицемерието во СДСМ денес го достигна врвот

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение региаат на прес конференцијата на пратеничката од СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска. „СДСМ и нивните пратеници го претворија Собранието во циркус
Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Власта се плаши од вистината, пратениците од СДСМ и ДУИ го одбија предлогот да се расправа за градбата на модуларните болници

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ велат дека власта се плаши од вистината и не сака да се збори за околностите поврзани со тетовската трагедија и горењето на
Македонија

ВМРО ДПМНЕ бара анкетна комисија која ќе ги утврди фактите и политичката одговорност за пожарот во тетовската модуларна болница

А1он
Пратеничката на ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, најави дека до спикерот на Собранието ќе поднесе Предлог на одлука за формирање на Анкетна комисија која ќе има
Македонија

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ се однесува нехумано, ја злоупотребува колективната тага за ситни политички поени

А1он
Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески од собраниската говорница истакна дека ВМРО-ДПМНЕ денеска не покажа ништо ново и продолжи со нехуманото однесување. „Ова
Македонија

По напуштањето на собраниската сала од опозициските пратеници, Џафери ја прекина седницата

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение велат дека „на Коалицијата ДУИ и СДСМ на чело со спикерот Талат Џафери помил им е на Венко Филипче отколку