ilindensko vostanie

Македонија

Стоилковски: Помина Илинден, ќе помине и Август, ни буква нема, а не пак Декларација за Илинден од СДС

А1он
Јавноста сеуште го чека текстот на Декларацијата за Илинден најавена од СДС. Помина Илинден, ќе помине и Август, ни буква нема, а не пак собраниска
Македонија

Во Крушево почнуваат чествувањата за Илинден и 120 години од Илинденското востание и Крушевската Република

А1он
Со отворањето на манифестацијата „10 дена Крушевска Република“ вечер на Гумење во Крушево и официјално почнува чествувањето на големиот празник Илинден. Годинава се одбележуваат 120
Македонија

СДСМ поднесе Декалрација за Илинден, повикува да ја поддржат сите пратеници

А1он
До Собранието поднесуваме Декларација за Илинден – најголемиот македонски државен празник најви пратеникот и портпарол на СДСМ Дарко Каевски. – Идеалите на Илинденците, македонските партизани
Македонија

СДСМ контра Кирил Петков, ќе предложи Резолуција за Илинден во македонското Собрание

А1он
Илинден е еден од најсветлите празници во македонската историја. Светилник на нашата борба за посебност и независност. И тоа не може да го смени и
Македонија

Полскиот историчар Рубаха тврди: Илинденското востание го раководеле Бугари

Орце Костов
Во полската историографија е прифатено дека Илинденското востание во 1903 година било раководено само од Бугари, а не од Македонци, тврди професорот Јарослав Рубаха од
Македонија

Си нашол бугарска верзија за да мафташ – Димитров му врати на Османи

Анита Петровска Рајковиќ
Откако Османи го прозва екс Министерот Никола Димитров дека во негово време потпишал и се согласил на бугарскато гледање на Илинденското востание, и објави документи