istorija

Македонија

Полскиот историчар Рубаха тврди: Илинденското востание го раководеле Бугари

Орце Костов
Во полската историографија е прифатено дека Илинденското востание во 1903 година било раководено само од Бугари, а не од Македонци, тврди професорот Јарослав Рубаха од
Македонија

ЗИРМ: Учебникот по Историја за V одделение изобилува со погрешни информации и со неосновани констатации

А1он
„Како професионални историчари и членови на Здружението на историчарите на Република Македонија реагираме по повод објавувањето на учебникот по предметот Историја и општество за V
Македонија

Николај Милков: Пред да влезе во ЕУ, Македонија треба да се раздели со лажните парадигми во историјата

Орце Костов
Вршителот на должноста министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Минчев верува дека преку францускиот предлог кој беше усвоен и во македонскиот парламент ќе може
Македонија

Џамбаски: Господине Османи, Гоце Делчев е Бугарин, нема две верзии на историјата

Орце Костов
Европратеникот Ангел Џамбаски, познат по антимакедонските ставови и еден од најгласните поддржувачи на ветото кон Македонија, му порача на министерот Бујар Османи дека Бугарија нема
Македонија

Бугарски научници: Лагите на македонските историчари ќе се најдат во сите светски библиотеки

Орце Костов
Првиот дел од монографијата „Бугарија и Македонија. Историја и политика“, која, како што тврдат бугарските историчари и писатели, ги побива лагите на македонските историчари, веќе
Видео Македонија СКЕН

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ
Македонско-бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни. Ова е клучен документ за Македонија и владата не смее да брза да го потпише,
Магазин

Норманите стигнале до Северна Америка во 1021 година

А1он
Викинзите изградиле населба на северноамериканското тло пред 1.000 години, неколку века пред да пристигне италијанскиот морепловец и истражувач Кристофер Колумбо во овој дел од светот,
Магазин

Истакнати жени владетелки и хероини од антиката

А1он
Историјата, вообичаено, главно се сосредоточува на машките владетели, генерали, свештеници итн., затоа што, објективно, и пишаните извори говорат повеќе за мажи. Но, историјата памети и
Магазин

Најстарата географска карта на Европа пронајдена во Бретања

А1он
Двајца научници ја открија мистеријата за плочата стара 4000 години, откриена од бретонски историчар во 1900 година, која според нив претставува географска карта. Тешката камена
Магазин

Познати историски личности чии гробови никогаш не се пронајдени

А1он
Национална географија Кога, пред девет години, археолозите потврдија дека гробницата на англискиот крал Ричард Трети се наоѓа под паркинг во Лестер, тие конечно можеа да