Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Од:

Македонско-бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни. Ова е клучен документ за Македонија и владата не смее да брза да го потпише, алармираат експерти, правници, познавачи на Европската Унија, историчари со кои разговараше „А1он“.

Неколку организации во чиј фокус е Европа и нејзините политики денес се огласија преку соопштение во кое велат дека решението за македонскиот јазик не е чисто, историските теми остануваат на маса, аргументите „сега или никогаш“, „земи или остави“ не се оправдани.

Првиот човек на Институтот за демократија, кој важи за експерт за овие теми, вели македонскиот јазик воопшто го нема во предлогот за кој Владата вели дека треба да се прифати.

„Македонскиот јазик не е чист! Официјалниот јазик на земјата кандидат ЕУ го признава во поглавје 34. Него го нема во предлогот што го фали владата. Кога ќе дојде време да се отвори/затвори, немаме гаранција- ќе биде многу гнасно и далеку од чисто”, вели за „А1он“ Трошановски и додава:

„Мислам дека за ваков документ, кој е еден од најважните во историјата на нашата независност, апсолутно дека Собранието мора да го има последниот збор, дури мислам дека може да се земе в предвид и референдум за него. Морам да потенцирам дека поради тоа што во ризиците од имплементација на ваквиот предлог најмногу се прекршуваат на грбот на македонскиот народ, апсолутно не смее да се заобиколи мнозинската волја изразена во парламентот на доминантната етничка заедница во земјата“, вели Трошановски.

Договорот не смее да се прифати е став и на историчарот професор Тодор Чепреганов, кој за „А1он“ вели

„ Апсурдно е! Срам и арам и нецивилизациски е ова што се прави, ајде Бугарија да ја оставиме настрана, тие не биле цивилизирани никогаш, меѓутоа нецивилизациски од страна на Европа! Затоа што Европа си ги покажува сите свои принципи. Слобода на мислење, демократија…, сетоа тоа го погазува! „

„ Овој француски предлог е во основа бугарски предлог со француски целофан завиткан и го ништи сетоа она што до сега го постигнала Македонија – идентитет, јазик и култура.

И тоа нема да се случи одеднаш туку агонијата долго ќе трае, полека полека за 20 години, со сите овие работи кои ги предвидуваат да ги направат со Договорот, Македонија ќе се бугаризира!“

„Договорот со Бугарија каде што се зборува за заедничка историја, за ист народ, за воспоставување заеднички херои… сето тоа го направивме ние самите. И за тоа треба да си одговараат сите македонски политичари кои учествуваа во тоа“

За него единственото решение е прекинување на Договорот и здравје кога ќе бидат подобри условите ќе можеме да продолжиме да работиме.
Целосните интервјуа со Трошановски и Чепреганов погледнете ги во видеото .

Би можело да ве интересира

Бугарија да ги гарантира правата на македонската етничка заедница: Извештај на Комитетот за елиминација на расна дискриминација при ОН

Заврши скрининг процесот – заокружена првата фаза од целта за членство во ЕУ до 2030 година

Горан Наумовски

Истрага за возачот кој го однесе Палевски во Турција: Обвинителството бара да му се продолжи притворот

Маричиќ и Османи од Брисел: Позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Македонија не смее да ја пропушти

Орце Костов

Спасовски: Уапсен е извршителот на убиствата, сторивме се за фаќање на овој монструм

Александар Тодески

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески