francuski predlog

Македонија

Џафери не ја добил референдумската иницијатива за францускиот предлог: Ќе ви кажам кога ќе одговорам

Кристијан Ландов
Собранискиот спикер, Талат Џафери, нема примено иницијатива за одржување на референдум, за која Левица кажа дека ја доставиле. Ова го соопштија од Кабинетот на спикерот,
Македонија

Димитров од историската комисија: Македонија треба да направи сериозни измени во учебниците, но не е подготвена за промени

Орце Костов
За бугарските историчари од мешовитата историска комисија прашањето со Македонија е многу важно, но тие не гледаат подготвеност за промена кај македонската страна. Ова го
Македонија

(ВИДЕО) Бучковски: Русија стои зад антибугарските протести и желбата за одржување на референдум

Орце Костов
Зад протестите против францускиот предлог и предлогот за референдум за укинување на Договорот за пријателство со Бугарија – стои Русија која долго време работи на
Македонија

Да се побара престанок на важноста на Договорот со Бугарија- Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе решава за референдумското прашање

А1он
ВМРО-ДПМНЕ доцна попладне закажа седница на Извршниот Комитет каде ќе се носи одлука во однос на предлогот за референдумско изјаснување и ќе се однесува во
Македонија

Николај Милков: Пред да влезе во ЕУ, Македонија треба да се раздели со лажните парадигми во историјата

Орце Костов
Вршителот на должноста министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Минчев верува дека преку францускиот предлог кој беше усвоен и во македонскиот парламент ќе може
Македонија

Бугарски историчари: Цар Самуил и Охрид се бугарски, прва победа во историските спорови со Македонија

Орце Костов
Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија стигна до првата победа. Ова се наведува во ставот на Националната
Македонија

(ВИДЕО) Јотова: Францускиот предлог е голем дипломатски успех за Бугарија

Орце Костов
Потпретседателката на Република Бугарија Илијана Јотова им се заблагодари на партнерите од Франција за придонесот во преговарачката рамка да се вклучи внесувањето на Бугарите во
Македонија

Илхан Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на земјата кон ЕУ

Орце Костов
Доколку лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски води кампања со став против Бугарија и вклучување на Бугарите во Уставот, тоа ќе го блокира патот на
Македонија

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека што се однесува до референдумското прашање, консултациите со експертите конвергираат кон тоа што и самиот претседател Стево Пендаровски
Македонија

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов
Седум од осум обвинети за настаните пред Собранието признаа вина пред Кривичниот суд. Дел од нив посочија дека се каат за тоа што се случува.