francuski predlog

Македонија

(ВИДЕО) Асен Василев: За македонското прашање ние си ја завршивме работата

А1он
Ние ја завршивме нашата работа за македонското прашање. Колегите од Република Северна Македонија сметаат дека овој предлог е пробугарски, рече Асен Василев по средбата за
Македонија

Малинка Јорданова: Во новите предлози се направени само формални, но не и суштински промени во однос на претходниот кој владата го нема објавено

А1он
Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог кој Владата го нема објавено, вели за Республика,
Македонија

„Од ропства пишти Македонија“, „Партизаните не преговараат со фашисти“, на протестот пред Владата се бара „не“ за францускиот предлог

А1он
Со пароли „Македонија“ „Фашисти“, „Уа“, „Не за ЕУ“, „У-а“, „Предавници“ граѓаните пред Владата бараат да се отфрли францускиот предлог. Тие се децидни дека ако се
Видео Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски: Јас не сакам да бидам во Европа бидејќи сакам да сум Македонец

А1он
„Овде нема политика, овде има само една партија, тоа е Македонија, и тука се луѓе од сите политички партии, но и оние кои што се
Видео Македонија

ВИДЕО: Народ се собира пред Влада, стигнаа првите „У-а” и сирени

А1он
Атмосферата пред Владата се загрева уште на половина час пред официјалниот почеток на протестот против францускиот предлог. Македонски знамиња, реквизити за исвиркување на Владата и
Македонија

Протоколот ќе се крие додека не се објасни преговарачката рамка, а во него се обврските на Македонија кон Бугарија поради кои може да не блокира

Кристијан Ландов
Протоколот се крие, иако е дел од пакетот кој треба Владата да го одобри заедно со прифаќањето на францускиот предлог. Владата посочува дека тој не
Македонија

Павле Трајанов: Протоколот е контроверзен, да не се потпишува

А1он
„Протоколот усогласен помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, да не се потпишува, бидејќи е контроверзен и и овозможува на Бугарија директно да
Македонија

Совет за македонски јазик: Самостојноста и оригиналноста на јазикот се испочитувани

А1он
Советот за македонски јазик на својата вонредна седница одржана денеска, информира дека, го разгледала официјалниот предлог објавен на први јули на веб страната на Владата
Македонија

Ковачевски: Нема никакви фусноти и дополнувања, тоа се лаги

А1он
„Сакам да бидам кристално јасен: македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа со овој предлог. Македонскиот јазик ќе биде
Македонија

Иванов: Македонскиот народ повторно е сведок на национално предавство, повикувам на отфрлање на францускиот предлог

А1он
Експретседателот на Македонија, Ѓорге Иванов смета дека францускиот предлог за отпочнување на преговорите со ЕУ е штетен. Ставот го кажа преку социјалната мрежа „Фејсубк“. Тој