car samoil

Македонија

Бугарски историчари: Цар Самуил и Охрид се бугарски, прва победа во историските спорови со Македонија

Орце Костов
Двегодишната битка за одбрана на позицијата на Бугарија во историските спорови со Северна Македонија стигна до првата победа. Ова се наведува во ставот на Националната
Македонија

Прифативме: Цар Самоил, Кирил и Методиј… потекнувале и твореле во големата бугарска држава

Орце Костов
Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на Цар Самоил, светите браќа Кирил
Македонија

Цар Самоил заедно ќе се чествува со Бугарија, ќе се менува антиката во учебниците

А1он
Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на Цар Самоил, Светите Кирил и Методиј и Светите Климент и Наум со Бугарија, и препораки
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Ковачевски да одговори кој е новиот момент за Цар Самоил кој предизвика триумфализам кај бугарската страна

А1он
Целосен молк од страна на владата и администраторот Ковачевски за преговорите со Бугарија и Кирил Петков во врска со историската комисија. Што е се завршено,
Македонија

Георгиев: Се согласивме со Бугарите дека имаат подеднакво право на Прличев како нас

А1он
Се согласивме дека и Бугарите имаат подеднакво право на делото на Глигор Прличев, тој е дел од заедничката историја и не е проблем доколку годишнината