istoriska komisija

Uncategorized Македонија

Левица повикува да се потпише Македонска платформа: „Една изборна единица и распуштање на историската комисија“

А1он
Лидерот на Левица, Димитар Апасиев на социјалните мрежи ја објави јавната понуда на Левица за потпишување „Македонска платформа“ во пет точки од страна на сите
Македонија

(ВИДЕО) Францускиот амбасадор во Софија: Целта е да се напишат учебници со заедничка историја

Орце Костов
Францускиот предлог е плод на колективен труд на сите земји-членки на ЕУ и Македонија треба да ги направи уствавните имени, а колку повеќе земјата го
Македонија

(ВИДЕО) Андреева-Малкова од БНР: Чекаме Бугарите да бидат впишани како рамноправен народ во Уставот на Македонија

Орце Костов
Бугарија со внимание следи кога ќе стартува процесот на уставни измени и очекува Бугарите бидат впишани како рамноправен народ со другите народи во Македонија. На
Македонија

Македонија и Бугарија разменија предлози за учебниците по историја за кои ќе се разговара на крајот од март

Орце Костов
На 23-та средба на мешовитата комисија за историски прашања во Софија по два дена дискусија не е донесено решение по однос на толкувањето на историските
Македонија

Милков: Историската комисија е заслужна што утре заеднички ќе го славиме Свети Климент Охридски

Орце Костов
Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков рече дека заедничката историска комисија има најголеми заслуги што утре неговата земја и Македонија ќе го прослават
Македонија

Додека ние преговараме како учениците ќе ја толкуваат Охридската архиепископија, Бугарите веќе ја присвоија

Орце Костов
Бугарските историчари се се погласни во тврдењата дека Охридската архиепископија е важна бугарска црковна институција, а случајно или не, нивните ставови ги изнесуваат во моментите
Македонија

Историската комисија не преговара за црковниот статус на МПЦ-ОА

Орце Костов
Членовите на македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна и експертска комисија за историски и образовни прашања тврдат дека не преговараат за црковното прашање на МПЦ-ОА туку
Македонија

Тензии на состанокот на историската комисија за предлогот за заедничко чествување на Гоце Делчев

А1он
Нема напредок ниту на 21-от состанок на бугарско-македонската историска комисија, а одредени тензии предизвикала дебатата за предлогот за заедничко чествување на Гоце Делчев. Агенцијата БГНЕС
Македонија

Димитров од историската комисија: Македонија треба да направи сериозни измени во учебниците, но не е подготвена за промени

Орце Костов
За бугарските историчари од мешовитата историска комисија прашањето со Македонија е многу важно, но тие не гледаат подготвеност за промена кај македонската страна. Ова го
Македонија

Македонско-бугарската комисија разговарала за заедничко чествување на Гоце Делчев и за учебниците по историја

А1он
Комисијата за историски и образовни прашања на својата 20 седница кој се одржуваче вчера и денеска разговарала за учебниците по историја кои го третираат периодот