ambasador

Македонија

Бомгартнер: Патот по кој треба да се чекори е оној кон ЕУ

А1он
Францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер вечерва на одбележувањето на 30 години од дипломатските односи меѓу Франција и Северна Македонија порача дека патот по кој треба да
Македонија

Амбасадорот Коп: Во земјава нема вистинска политичка волја за промена

А1он
Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп вели дека во земјава не постои вистинска политичка волја за промена не само во политиката, туку и во верските заедници
Македонија

(ВИДЕО) Францускиот амбасадор во Софија: Целта е да се напишат учебници со заедничка историја

Орце Костов
Францускиот предлог е плод на колективен труд на сите земји-членки на ЕУ и Македонија треба да ги направи уствавните имени, а колку повеќе земјата го
Македонија

(ВИДЕО) Француската амбасадорка Робин: Компромисот меѓу Македонија и Бугарија ја гарантира иднината

Орце Костов
„Сите заедно, Бугарите, Македонците, како и француското претседателство со Европската унија, работевме заедно за да може Европа да биде посилна, за историските проблеми меѓу Бугарија
Македонија

Косовскиот амбасадор во земјава не го прифаќа разрешувањето од претседателката Османи

А1он
Амбасадорот на Косово во земјава, Ѓерѓ Дедај, одбива да ја испочитува одлуката за разрешување, и покрај указот од косовската претседателка Вјоса Османи. Дедај на Фејсбук
Македонија

Македонскиот амбасадор во Тирана преговара кочанскиот ориз да се нуди во јапонски ресторани низ Европа

А1он
Македонскиот амбасадор во Тирана, Данчо Марковски, денеска во јапонската амбасада во Тирана оствари средба со неговиот колега Такада Митсујуки. На средбата е разговарано за повеќе
Свет

САД одби да соопшти дали ќе го отповика амбасадорот во Москва

А1он
Белата куќа одби да соопшти дали ќе го повика назад својот амбасадор во Москва, откако Русија го отповика амбасадорот во Вашингтон. Рускиот амбасадор Анатолиј Антонов
Македонија

Бугарскиот амбасадор Ангелов го посети Бигорски манастир

А1он
Амбасадорот на Република Бугарија во Македонија, Ангел Ангелов, денеска беше во посета на Бигорскиот манастир. -Во посета на Свештената бигорска обител на Чесниот Претеча денеска
Регион

Уапсен амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ поради проневера на пари

А1он
Амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ, Елдар Хасанов, бил уапсен денеска во Азербејџан, пренесе српски „Блиц“. „Тој е обвинет за проневера на