Бугарскиот амбасадор Ангелов го посети Бигорски манастир

Од:

Амбасадорот на Република Бугарија во Македонија, Ангел Ангелов, денеска беше во посета на Бигорскиот манастир.

dobivaj vesti na viber

-Во посета на Свештената бигорска обител на Чесниот Претеча денеска беше амбасадорот на Реублика Бугарија во Македонија, Ангел Ангелов и аташето за култура Петар Петров, кои одблиску се запознаа со нашата милениумска Светиња, информираа од манастирот.

Додаваат дека во духот на манастирското гостопримство, амбасадорот и аташето биле пречекани од игуменот на манастирот, епископ г. Партениј, кој ги запознал гостите со евангелската мисија на бигорското братство.

-На средбата беше разговарано и за моментната состојба на билатералнте односи помеѓу двете држави, при што сите ја истакнаа неопходноста од поголемо братољубие, почит и доверба меѓу православните братски народи, согласно христијанската доктрина за љубовта, посочуваат од манастирот.

Високиот гостин, од своја страна му честиташе на Старецот за хиротонијата во епископ и му се заблагодари за топлиот пречек, посакувајќи му понатамошно благоуспевање во неговата пастирска дејност.

Ова познато македонско дрвено светилиште, кое минатото господово лето одбележе илјада години постоење, покрај илјдници верници и турсти често го посетуваат странски допломати во нашата земја. На 23 септември во посета беше и албанскиот претседател Илир Мета, кој имаше срдечна средба со г. Партениј.

Би можело да ве интересира

Бигорски ги објави текстовите на возобновените божиќни и новогодишни каланди

Ана Ололовска

Косовскиот амбасадор во земјава не го прифаќа разрешувањето од претседателката Османи

Катерина Павлова-Николовска

Бигорски манастир со вонредно соопштение за богослужбата за Света Пасха

Ана Ололовска

Македонскиот амбасадор во Тирана преговара кочанскиот ориз да се нуди во јапонски ресторани низ Европа

Жарко Настоски

Делегација од Бигорски, Рајчица и Пречиста на средба со митрополитот г. Тимотеј

Ана Ололовска

Лавините кај Бигорски манастир расчистени, прооден патот Дебар – Маврово