bigorski

Македонија

Бигорски ги објави текстовите на возобновените божиќни и новогодишни каланди

А1он
Со благослов и поддршка и соработка на епископ г. Партениј, игумен на Бигорски манастир, досега се возобновени или воскреснати повеќе древни божиќни и новогодишни каланди
Македонија

Бигорски манастир со вонредно соопштение за богослужбата за Света Пасха

А1он
Македонското древно светилиште, Бигорскиот манастир преку вонредно соопштение се обрати до верниците и почитувачите на манастирот, во врска со богослужбата за Света и Велика Пасха.
Македонија

Делегација од Бигорски, Рајчица и Пречиста на средба со митрополитот г. Тимотеј

А1он
Делегација составена од претставници на бигорското монашко братство и на сестринствата од манастирите Рајчица и Пречиста остварија средба со надлежниот архијереј на Дебарско-кичевската епархија, Неговото
Македонија

Лавините кај Бигорски манастир расчистени, прооден патот Дебар – Маврово

А1он
Со максимална ангажираност на четири машини синоќа кусо пред полноќ беа пробиени лавините што паднаа во близина на Бигорскиот манастир, на патниот правец Дебар –
Македонија

Бугарскиот амбасадор Ангелов го посети Бигорски манастир

А1он
Амбасадорот на Република Бугарија во Македонија, Ангел Ангелов, денеска беше во посета на Бигорскиот манастир. -Во посета на Свештената бигорска обител на Чесниот Претеча денеска
Македонија

Мета: Бескрајно благодарен на срдечниот дочек на владиката Партениј и на бигорското братство

А1он
Бескрајна благодарност до владиката Партениј и на бигорското братство за топлиот и срдечен дочек, напиша албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук по вчерашната посета на
Македонија

Промовирана книгата „Епископ Партениј, Игумен Бигорски, 25 години монах и свештенослужител“

А1он
Во Бигорскиот манастир беше промовирано новото книжевно издание на Свештената бигорска обител „Епископ Партениј, 25 години монах и свештенослужител“. Согласно наложените услови поради рапидното распространување
Македонија

Бигорскиот манастир е еден од најсилните врутоци на духовноста на МПЦ – ОА, напиша Заев на ФБ

А1он
Бигорскиот манастир, ден денес е еден од најсилните врутоци на духовноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук
Македонија

ВИДЕО: Одржана централната прослава на 1000-годишнината од основањето на Бигорскиот манастир

А1он
Достоинствено, како што му доликува на милениумскиот јубилеј, денеска Бигорскиот манастир со централна прослава одбележа 1000 години од основањето. По пречекот на претседателот Стево Пендаровски,
Македонија

Г. Партениј: 1000 години Бигорски Манастир – 1000 години родољубие, преродба, светост

А1он
Со синоќешната архијерејска Вечерна богослужба, на која молитвено претстоеше надлежниот архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски г. Тимотеј, почна одблежувањето на големиот јубилеј 1000-