Бигорски манастир со вонредно соопштение за богослужбата за Света Пасха

Од:

Македонското древно светилиште, Бигорскиот манастир преку вонредно соопштение се обрати до верниците и почитувачите на манастирот, во врска со богослужбата за Света и Велика Пасха.

dobivaj vesti na viber

-Возљубени верници и почитувачи на Бигорскиот манастир. Ве известуваме дека со оглед на тоа што полицискиот час за Велигден е укинат, манастирот нема да врши директен пренос на социјалните мрежи на богослужбата за Света и Велика Пасха, бидејќи на верниците им се дозволува да отидат во храмовите, под услов да ги запазат предвидените мерки за здравствена заштита, стои во соопштението.

Се додава дека во контекст на ова, а и поради фактот што препорачаниот капацитет на манастирскиот соборен храм е речиси пополнет со бројот на монасите, монахињите од сестринските манастири, штитениците и луѓето што престојуваат во манастирот, ќе биде обезбеден пренос на богослужбата на голем видео-екран што ќе биде поставен во дворот.

-На овој начин сите што ќе дојдат во Воскресенската ноќ ќе имаат можност да го следат во живо Пасхалното торжество. Ви посакуваме добро Воскресение на сите, се порачува во соопштенето.

Инаку, минатата година поради пандемијата братството на Бигорскиот манастир и сестринството од манастирот во Рајчица, без присутво на верници, освен затекнатите по прогласувањето на мерките за изолација, отслужија богослужби за Велики петок и Велика сабота.

Вечерната богослужба со симнувањето на Христа од крстот, полагањето на светата Плаштаница, погребението Христово и полагање на светата Плаштаница во Кувуклијата и оплакувањето на Христа преку директниот пренос беше проследена од над 250.000 луѓе од целиот свет.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Благодатниот оган и на оваа Велика сабота се појави во Светиот гроб во Ерусалим

Ана Ололовска

Вработените во Зегин бојадисуваа велигденски јајца со децата од СОС Детско село

А1он

Гутереш повика на четиридневен велигденски прекин на огнот во Украина

А1он

ВИДЕО: Бајден се исплаши од велигденската маскота во Белата куќа

А1он

Во Белата куќа се оддржа традиционалното велидгенско тркалање јајца

А1он

Израелската армија ги затвори палестинските територии пред Пасха, по конфликтот во Ерусалим

А1он