veligden

Македонија

Православните верници го слават Велигден

А1он
Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.
Видео Македонија

ВИДЕО: Велигден се дочекува на Плаошник, гужви само пред влезот во црквата, верниците со маски

На дистанца и со маски, по една година пауза, верниците го дочекуваат Велигден на Плаошник во Охрид. Туристите кои изминативе денови го преполнија градот, вечерва
Македонија

ВИДЕО: Светиот благодатен оган пристигна во македонските храмови

А1он
На Меѓународниот аеродром во Скопје вечерва директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан Сотировски го донесе Светиот благодатен оган, кој го презеде на
Регион

Бугарска црковна делегација замина по благодатниот оган во Ерусалим

А1он
Бугарска црковна делегација, предводена од митрополитот врачански Григориј, денеска со владин авион замина за Израел за да го донесе во Бугарија благодатниот оган од Светиот
Македонија

ВИДЕО: Верниците без маски и дистанца на велигденска молитва во Бигорски манастир

А1он
Дел од верниците кои дочекот на Велигден го празнуваа во Бигорскиот манастир, не ги испочитуваа мерките за заштита од коронавирусот. Додека ја слушаа црковната литургија,
Свет

ВИДЕО: Благодатниот оган и годинава се појави во Светиот гроб во Ерусалим

А1он
Во Храмот на Светиот гроб во Ерусалим и денеска се појави Благодатниот оган, едно од чудата во православието што секоја година се случува на Велика
Македонија

Светиот благодатен оган пристигнува во државава

А1он
Денеска во вечерните часови се очекува да пристигне Светиот благодатен оган на Меѓународниот аеродром во Скопје. Директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан
Видео Македонија

ВИДЕО: Попот не може да ги надвика Дино Мерлин и „Бијело дугме” во Берово

Маја Илиевска-Пачемска
Со преполни летни тераси, распослани безмалку на целиот плоштад, без маска и дистанца во Берово се слави Велики петок. Додека едни, под најстроги правила влегуваат
Македонија

Бигорски манастир со вонредно соопштение за богослужбата за Света Пасха

А1он
Македонското древно светилиште, Бигорскиот манастир преку вонредно соопштение се обрати до верниците и почитувачите на манастирот, во врска со богослужбата за Света и Велика Пасха.