veligden

Македонија

Велигден – зошто не е секоја година на ист ден и како се пресметува датумот

А1он
Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Празник неврзан за датум. Тој е секогаш во недела, но која недела и на кој датум? Денот
Македонија

МПЦ-ОА: Овој Велигден го славиме во канонско единство

А1он
Годинашниов Велигден првпат по забранувањето на дејноста на Охридската Архиепископија во 1767 година, го прославуваме во радоста на единството со сите останати помесни Православни Цркви.
Македонија

Православните верници денеска го слават Велигден

А1он
Православните верници денеска го слават Велигден според Јулијанскиот календар – воскресението на Исус Христос, најважниот христијански празник. Православните верници денеска го слават Велигден според Јулијанскиот
Македонија

За Велигден бесплатно паркирањето во Охрид, во вторник слободен влез во музеите низ градот

А1он
По повод големиот христијански празник на Христовото воскресение „Велигден“ Јавното претпријатие „Билјанини извори“ донесе одлука на 16 април бесплатно да биде паркирањето возила на јавниот
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски со спот за Велигден: Зелената боја е зелена енергија, а тоа значи поевтина струја

А1он
Ветерници, зелени енергии, струја, обновливи извори. Премиерот Димитар Ковачевски сними спот како честитка до православните верници по повод најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение
Македонија

Државна и црковна делегација во Ерусалим на преземање на Благодатниот оган во Базиликата на Светиот гроб

А1он
Државна и црковна делегација од Република Северна Македонија, предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во чиј состав се министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска,
Македонија

Г.г. Стефан утре ќе чиноначалствува со литургијата во храмот „Свети Наум Охридски“ во Радишани

А1он
Утре, на Велика сабота, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, ќе чиноначалствува со светата Василиева литургија во храмот „Свети Наум Охридски“ во Радишани.
Свет

ВИДЕО: Благодатниот оган и на оваа Велика сабота се појави во Светиот гроб во Ерусалим

А1он
Во Храмот на Светиот гроб во Ерусалим и денеска се појави Благодатниот оган, едно од чудата во православието што секоја година се случува на Велика
Магазин

Вработените во Зегин бојадисуваа велигденски јајца со децата од СОС Детско село

А1он
По повод големиот христијански празник- Велигден, дел од тимот на компанијата Зегин денеска имаше прилика празнично да се дружи со дечињата од СОС Детско село
Свет

Гутереш повика на четиридневен велигденски прекин на огнот во Украина

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на четиридневен велигденски хуманитарен прекин на огнот во Украина, почнувајќи од 21 април. Гутереш го даде предлогот во