kavadarci

Македонија

Обвинение и психијатриско лекување за братот кој полово ја нападна сестра си

А1он
Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против 19-годишен жител на селото Дреново, осомничен дека сторил кривично дело – Полов напад врз дете кое не
Култура

Во Кавадарци промовиран проспект за џоломарската игра во селата Ресава и Бегниште

А1он
Во Музеј галеријата во Кавадарци, денеска беше промовиран проспект за џоломарската игра во селата Ресава и Бегниште, од авторот Томе Крстевски, виш кустос етнолог. Директорката
Култура

Кавадарци одбележува 110 години од раѓањето на Темков, еден од најистакнатите културни работници

А1он
Кавадарци денеска одбележува 110 години од раѓањето на Славчо Темков, еден од најистакнатите културни работници. – На 28 ноември 1911 година во Кавадарци е роден
Македонија

По убиството во Кавадарци, мајка со малолетно дете го напуштила градот

А1он
По убиството во Кавадарци за кое 45-годишен кавадарчанец доби 30 дневен притвор за убиство на 59-годишен сограѓанин,во јавноста излегоа информации дека расправијата на повеќе луѓе
Култура

Заврши манифестацијата Кавадаречко културно лето

А1он
Со изведба од кавадаречки актери кои се претставија со поезија и настапи на млади љубители на фолклорот, попладнево заврши манифестацијата Кавадаречко културно лето, во организација
Македонија

Момче и девојка потешко повредени во сообраќајка во Кавадарци

А1он
Тројца млади биле повредени во сообраќајка ноќеска во Кавадарци, девојка и момче со потешки повреди, потврди Ратко Грков, дежурен лекар во кавадаречката Брза помош. -Младите
Македонија

Расте интересот за Средношколскиот ученички дом во Кавадарци

А1он
Расте интересот за Средношколскиот ученички дом „Крсте Петков-Мисирков” во Кавадарци. Директорката Трајанка Толева, соопшти за МИА дека годинава овде се сместени над 50 средношколци. Тие