kavadarci

Економија

Бочварски: Еден милион евра инвестирани во реконструкција на локалните улици во Кавадарци

Орце Костов
До сега реконструиравме девет улици во општина Кавадарци,за што преку Министерството за транспорт и врски инвестиравме околу 1 милион евра, а следната година предвидено е
Македонија

Во Кавадарци бесплатниот превоз за пензионери ќе стартува од јануари

Орце Костов
Бесплатниот превоз за пензионери во Кавадарци ќе стартува од јануари месец наредната година, информираа денеска од кабинетот на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев. Потсетија дека одлуката
Економија

Кавадаречките политичари ги поддржаа работниците: Нема да се дозволи да се изгасне печката во Фени

А1он
Синдикатот на „Еуроникел индустри“ кој веќе извесен период бара помош за фабриката да не оди во стечај и да почне нормално да функционира, денеска и
Македонија

Апсења во неколку градови низ Македонија: Предистрага „Синџир“ за дела против јавните финансии

Александар Тодески
Обвинителството за гонење на организиран криминал дало налог да се приведуваат неколкумина во Неготино, Кавадарци, Битола и Охрид, како осомничени во предистражната постапка „Синџир“, под
Македонија

Полицијата го извести ОЈО за злоупотребени фотографии на девојчиња од страна на деветтоодделенци во Кавадарци

А1он
Полицијата поднесе писмено известување до ОЈО за настанот со злоупотребени фотографии на малолетни девојчиња од страна на деветтоодделенци во Кавадарци, потврди попладнево за МИА портпаролката
Македонија

Вработен осомничен дека нападнал директор на јавно претпријатие во Кавадарци

А1он
Вработен во јавно претпријатие во Кавадарци е осомничен дека го нападнал директорот, информираа денеска од СВР Велес. – Вчера во 15.40 часот, полициски службеници од
Култура

На ,,Тиквешки гроздобер” ќе има вечер посветена на Никола Бадев и филм за Васил Хаџиманов

А1он
На традиционалната стопанско – туристичка и културна манифестација ,,Тиквешки гроздобер” ќе има и вечер посветена на Никола Бадев и филм за Васил Хаџиманов, информираше вечерва
Култура

Отворање на Меѓународната ликовна колонија „Михајлово – Кавадарци 2023

А1он
Во Летната бавча на Домот на култура „Иван Мазов – Климе“ Кавадарци, вечер во 21 часот ќе биде отворена традиционалната Меѓународната ликовна колонија „Михајлово –
Магазин

Кучето Симба од Кавадарци неколку дена ја чека починатата сопственичка: Лежи крај нејзиниот автомобил

Орце Костов
Кучето Симба повеќе од три дена лежи крај автомобилот на неговата спасителка која почина во Кавадарци. Оваа емотивна вест ја објави Здружението ,,Шепи 2021″ од