muzej

Магазин

Врв на стрела од бронзеното време направен од материјал кој не е од оваа планета

А1он
Геолозите и историчарите открија врв од стрела направена од метеоритско железо, материјал кој природно не се наоѓа на Земјата, според новата студија објавена во јули.
Свет

(ВИДЕО) Тенкови и хеликоптери „војуваат“ во Црвеното Море, фронтот на дното е покриен со корали

А1он
Акаба, јорданското пристаниште на Црвеното Море, е дом на тенкови, артилерија, воени хеликоптери и авиони, но на дното на морето. Ова е единствен воен музеј
Култура

Бесплатен влез во МСУ – Скопје по повод Светскиот ден на културното наследство

А1он
По повод 18 Април, Светскиот ден на културното наследство денеска е бесплатен влезот во Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ) за сите посетители. Музејот
Култура

Музејот на современата уметност со еколошки проект кон зачувување на здравата животна средина

А1он
Музејот на современата уметност – Скопје почнува со реализaција на проектот „Пејзаж на вознемиреност“ (култура и уметност за идното коегзистирање со еколошките кризи и климатски
Култура

Ангеловска-Бежоска – Мојсова-Чепишевска: Културното наследство од македонските пари ќе им биде претставено на странски универзитети

А1он
Културното наследство прикажано на македонските банкноти ќе им биде претставено на странските универзитети на коишто се изучува македонистиката. Странските македонисти ќе можат да се запознаат
Култура

Отворена чудесната приказна за македонските банкноти: обележјата на македонските пари изложени во Музејот на НБ

А1он
Златната маска од Горна порта и златните обетки со гулабици од Охридско, мермерното торзо на божицата Изида, тетовската Менада, монетите на Јустин II и многу
Магазин

Музеј го отстрани восочниот Путин, посетителите му ја скубеле косата

А1он
Музејот на восочни фигури во Париз ја отстрани фигурата на рускиот претседател Владимир Путин откако била оштетена од страна на посетителите, во знак на протест