struga

Македонија

Ги поткреваат автомобилите за да соберат повеќе бензин, жители на Албанија по гориво доаѓаат во Струга

Маја Илиевска-Пачемска
За да купат некој литар повеќе гориво, жители на Албанија на струшките бензински го креваат задниот дел од автомобилот. На бензинските покрај пумпите за гориво
Македонија

Инцидент во Струга: Локал на седми кат не ги пуштил пазарните инспектори во контрола оти имало свадба, записник правеле од приземје

Маја Илиевска-Пачемска
За празникот Голема Богородица инспекторите на Државниот пазарен инспекторат начекале свадби и веселби по кафеани во Берово, Крива Паланка, Велес и Струга. За сите локали,
Македонија

Стружанец ги истепал мајка му и сопругата

Триесет и едногодишен маж од струшко физички ги нападнал својата мајка и сопругата во нивниот семеен дом, информираат од МВР. Според полицискиот билтен, неговата сопруга
Македонија

Албанската полиција спречи обид за шверц на марихуана која требало да биде префрлена преку македонската граница кај Струга

А1он
Албанската полиција спречи обид за шверц на марихуана која требало да биде префрлена на македонска територија, преку зелениот појас на албанско – македонската граница кај
Македонија

Изминатата седмица во Охрид и Дебар по 16, во Струга 48 потврдени случаи на Ковид-19

А1он
Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот
Македонија

Предлог казни од 3.000 до 5.000 евра за пет физички и две правни лица во Струга​

А1он
Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против три лица кои не го почитувале полицискиот час и две правни и две физички лица кои послужувале гости
Македонија

Двајца угостители од Струга не ги почитувале мерките за спречување на Ковид-19

А1он
Основното јавно обвинителство Струга поднесе предлог за издавање казнен налог против 2 физички лица и 2 правни лица од Лабуништа за кривично дело – Непостапување
Македонија

Алијанса за Албанците: Дивоградбите во Струга се прават со амин на градоначалникот

А1он
Од Алијанса за Албанците велат дека институциите се алатка за криминал на градоначалникот на Струга Рамиз Мерко. „Арогантното и неодговорното однесување на градоначалникот на Струга,
Македонија

Стружанец вратен од Австрија не ја почитувал мерката за домашна самоизолација

А1он
Основното јавно обвинителство Струга поднесе предлози за издавање казнени налози за пет лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување