struga

Македонија

Предлог казни од 3.000 до 5.000 евра за пет физички и две правни лица во Струга​

А1он
Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против три лица кои не го почитувале полицискиот час и две правни и две физички лица кои послужувале гости
Македонија

Двајца угостители од Струга не ги почитувале мерките за спречување на Ковид-19

А1он
Основното јавно обвинителство Струга поднесе предлог за издавање казнен налог против 2 физички лица и 2 правни лица од Лабуништа за кривично дело – Непостапување
Македонија

Алијанса за Албанците: Дивоградбите во Струга се прават со амин на градоначалникот

А1он
Од Алијанса за Албанците велат дека институциите се алатка за криминал на градоначалникот на Струга Рамиз Мерко. „Арогантното и неодговорното однесување на градоначалникот на Струга,
Македонија

Стружанец вратен од Австрија не ја почитувал мерката за домашна самоизолација

А1он
Основното јавно обвинителство Струга поднесе предлози за издавање казнени налози за пет лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување
Македонија

Почина 14-годишно девојче од Струга на пат кон болница во Скопје

А1он
Четиринаесетгодишно девојче од струшкото село Лабуништа утрово починало на пат за Ургентниот центар во Скопје. Информацијата ја соопштија од СВР Струга, каде утрово во 6.30
Македонија

Османи: Државата мора да покаже дека има исти аршини за сите

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како Главен координатор на кризните штабови на единиците на локалната самоуправа за одбрана од КОВИД19,
Македонија

Чулев: За собирот во Струга, Спасовски нека бара одговорност во Бирото за јавна безбедност

А1он
Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев реагира по изјавата на премиерот Оливер Спасовски, во која тој побара од него да поднесе оставка поради нереагирање од
Македонија

Владата го задолжи МВР да утврди одговорност за верскиот настан во Струга и за прославата на Денот на полицијата

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 50-та седница го задолжи Министерството за внатрешни работи, веднаш да го испита случајот со одржувањето на верскиот настан
Македонија

МВР за литијата во Струга: Полицајците не можеа да реагираат поригорозно, можеше да има пожестока реакција од верниците

А1он
Министерството за внатрешни работи за вчерашната литија со стотици верници кои не ги почитуваа мерките за заштита од коронавирусот, вели дека старешината на црквата „св.