merko

Македонија

Куп преставки за Мерко, а сите во фиока – Судски совет ја изгубил пријавата против судија, обвинителството го шетало предметот, обвинуваат од Антикорупциска

Антикорупциска до судскиот совет доставила претставката против претседателот на струшкиот суд, а поради сомневање за политичко влијание кога постапувале по судски предмет во кој странка
Македонија

Струшкиот градоначалник Мерко има шест кривични во Обвинителство – Ниту една завршена, ги чува ли некој во фиока?

Анита Петровска Рајковиќ
Согласно евиденцијата на Јавното обвинителство, против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, во моментов има шест активни случаи. Мерко заедно со семејството се најде на црната листа
Македонија

Груби: Правилна е одлуката Мерко повторно да биде кандидат за градоначалник на Струга

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска изјави дека е правилна одлуката Рамиз Мерко повторно да биде кандидат
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Досие „Мерко“: Со 146 илјади евра без дозвола реновира зграда заштитена со закон, за таму да ја пресели општината

Кристијан Ландов
Без дозвола и потребни документи, градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, урива и преградува, односно реновира објект што е прогласен за значајно културно наследство. Сето тоа
Македонија

Мерко повторно кандидат на ДУИ за Струга, кривичните и постапувањето спротивно на законите не ги предомислија да го кандидираат

Кристијан Ландов
Актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко, ќе биде кандидат на ДУИ и на претстојните локални избори. Ова го потврди Артан Груби за време на трибина
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Досие „Мерко“: 329 решенија за уривање дивоградби во Струга седат во фиока, 44 објекти се на крајбрежјето

Струга има 329 дивоградби за кои општинските градежни инспектори имаат изготвено активни решенија за уривање, дознава „А1он“. Ниту еден од овие објекти не може да
Видео Истражувања Македонија

(ВИДЕО) Досие „Мерко“: 14 кривични пријави, една процесирана, ниту една пресуда

Кристијан Ландов
За три мандати, против струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, биле поднесени 14 кривични пријави, дознава „А1он“. Струшкиот градоначалник кривичните пријави ги добил додека ја извршувал функцијата.
Македонија

Градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски злоупотреби, побараа антикорупционерите

Маја Илиевска-Пачемска
Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на корупција на денешната седница. Освен
Македонија

ВИДЕО: Светлата на едната страна од Црн Дрим по еден месец не работат

Кристијан Ландов
Осветлувањето на едната страна од коритото на реката Црн Дрим во Струга, кое општината свечено го откри минатиот месец, не работи. Светлата во неколку бои
Видео Македонија

ВИДЕО: Стефоска не му се плаши на Мерко и не е задоволна од исполнувањето на препораките од УНЕСКО во Струга

Кристијан Ландов
„Од никого не се плашам“, вака министерката за култура, Ирена Стефоска одговори на прашањето дали се плаши од градоначалникот Рамиз Мерко, по што, побара и