plazi

Регион

Рама ќе воведува ред на албанските плажи: Полицијата ќе одзема и затвора на целата ривиера

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама денеска на прес-конференција изјави дека државната полиција ќе биде присутна на целото крајбрежје и ќе „одзема на самото место лежалки, чадори
Македонија

На пет охридски плажи им ја исклучија струјата бидејќи немаат концесии

По повеќе од три години откако е истечен и последниот договор за закуп на охридските плажи, ЕВН ја исклучи струјата во пет објекти. Неофицијално, без
Видео Македонија

ВИДЕО: Со узурпирање на охридските плажи, фирми остварувале приходи и до 190 милиони денари

Без концесии, а со користење на охридските плажи, фирми остварувале приходи и до 190 милиони денари. Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, тврди дека со направените
Македонија

Гужвите со пешкир до пешкир биле на слободните плажи, тврдат пазарните инспектори кои направиле над 50 контроли во Охрид

Кристијан Ландов
Гужвите и непочитувањето на мерките за заштита од коронавирусот на плажите во Охрид останаа неказнети од Пазарниот инспекторат, од каде велат дека иако постапувале според
Македонија

120 пазарни инспектори во контрола, на плажа од 100 квадрати дозволено е да има 15 луѓе

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат од денес во полн состав продолжува со контрола на спроведувањето на безбедносните протоколи за заштита од коронавирусот. На листата објекти за проверка
Македонија

Владата ги усвои протоколите за плажите и базените – маски, дистанца и едуцирање на посетителите

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата
Македонија

Уставен не дозволи УЈП и Пазарен инспекторат да ги затворат објектите кои работат со истечена концесија на плажите

Уставниот суд донесе решение со кое Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат нема да можат врз база на Уредбата од Владата да ги
Македонија

Сите плажи во Охрид годинава работеле на диво, без да плаќаат концесии

Сите плажи на охридското крабрежје работат на диво, без договори за концесија склучени со Општина Охрид, дознава „А1он“. Ниту едно физичко или правно лице во
Македонија

Антикорупциска влезе во Охрид и Струга – проверува кои плажи немаат концесионери и работат на диво

Кристијан Ландов
Антикорупциската комисија ќе проверува дали физички и правни лица на диво ги узурпираат плажите по должина на охридското и струшкото крајбрежје, дознава „А1он“. Тие бараат