antikorupciska

Култура

Агенција за филм: ДКСК конструира невистина наместо да се занимава со спречување корупција

А1он
Во целост ги отфрлам сите невистинити и паушални обвинувања од страна на ДКСК како тенденциозни и неосновани. Станува збор за наоди кои се невистинити, наоди
Македонија

Кривична одговорност за директорот на Агенцијата за филм и за неколку градоначалници на Радовиш бара Антикорупциска

А1он
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница донесе одлука да поднесе иницијатива за одговорност до Владата и за кривично гонење за несовесно
Македонија

Професори од УКИМ бараат пријавата против ректорката Ангелова да биде приоритет за Антикорупциска

А1он
Професори на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ бараат од антикорупциската комисија пријавата против ректорката, Биљана Ангелова да биде приоритет. Професорите во писмо до медиумите велат
Македонија

Чулев: Употребата на полицискиот хеликоптер за политички цели е класична злоупотреба, ДКСК да го истражи случајот

А1он
Поранешниот Министер за внатрешни работи Наќе Чулев на својата фејсбук страна ја повика Државната комисија за спречување на корупција и останатите надлежни институции и да
Македонија

Обвинителството ја прекина соработката со Антикорупциска, преставките од нив ниту ќе се итни, ниту ќе има координација

Јавното обвинителство и официјално преку соопштение денес информира дека ја прекинува соработката со Антикорупциската комисија. „ Поради еднострано целосно непочитување на потпишаниот Меморандум за соработка,
Македонија

Куп преставки за Мерко, а сите во фиока – Судски совет ја изгубил пријавата против судија, обвинителството го шетало предметот, обвинуваат од Антикорупциска

Антикорупциска до судскиот совет доставила претставката против претседателот на струшкиот суд, а поради сомневање за политичко влијание кога постапувале по судски предмет во кој странка
Македонија

Груби во Министерството за политички систем држел партиски состаноци, Антикорупциска ќе ја алармира Грковска

А1он
Поради докази дека вицепремиерот Артан Груби ги користел службените простории на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците за партиски цели, Државната комисија за
Македонија

Системот партизиран, Антикорупциска не сака надлежности со кои би можела да апси и води истраги

Кристијан Ландов
Државната комисија за спречување корупција не сака зголемени надлежности со кои ќе може да апси и спроведува истраги. Претседателката Билјана Ивановска посочува дека ќе биде
Македонија

Антикорупциска ќе бара криминал во приватизацијата на парцелата спроти „Нова Македонија“

Државната комисија за спречување корупција ќе истражува дали има криминал во приватизацијата на парцелата за изградба на хотел спроти поранешна НИП „Нова Македонија“. Решение за
Македонија

Антикорупциска: Рашковски примил награда-возило „доџ“ од 50 илјади евра

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата ќе поведе иницијатива за утврдување одговорност за Драги Рашковски до Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, за незаконито