Agencija za film

Култура

Агенција за филм: ДКСК конструира невистина наместо да се занимава со спречување корупција

А1он
Во целост ги отфрлам сите невистинити и паушални обвинувања од страна на ДКСК како тенденциозни и неосновани. Станува збор за наоди кои се невистинити, наоди
Македонија

Кривична одговорност за директорот на Агенцијата за филм и за неколку градоначалници на Радовиш бара Антикорупциска

А1он
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница донесе одлука да поднесе иницијатива за одговорност до Владата и за кривично гонење за несовесно
Култура

Министерство за култура: Ќе се исплатат сите обврски кон македонскиот филм до крајот на годината

А1он
Министерството за култура не пристапило кон никакво кратење на буџетот во културата, а уште помалку на буџетот на Агенцијата за филм, информираа денеска од ресорното
Култура

Агенција за филм: Филмска продукција ќе има, продолжува континуираната поддршка на македонскиот филм

А1он
Директорот на Агенцијата за филм, Бојан Лазаревски, отворено зборуваше со филмските работници на неформална средба за две клучни прашања за филмските работници. Првото прашање околу
Култура

Лазаревски реагира на објавата на Венецискиот филмски фестивал: Нема прогон на автор, туку расчистување на финансиски злоупотреби

А1он
Почитуван господине Алберто Барбера, директор на Венецискиот филмски фестивал, почитувани Франческо Раниери Мартиноти претседател на „АНАК-Аутори“ (ANAC-Autori) и Франческа Коменини претседателка на на „Ченто Аутори“
Култура

„Банана филм“ на Манчевски поднесе кривични пријави против раководството на Агенцијата за филм

А1он
„Банана филм“, продуцентската куќа на македонски режисер Милчо Манчевски, поднесе кривични пријави против финансискиот советник на Агенцијата за филм, Бранко Петровски, против претседателот на Управниот
Култура

Реакција од Агенцијата за филм за информациите за работењето на „Банана филм“

А1он
Не се точни информациите дека инспекциските служби не пронашле нелогичности во работењето на оваа продукција, како што се тврди во написите испратени до медиумите преку
Македонија

Агенцијата за филм без критериуми исплаќала хонорари од 15.000 до 60.000 денари за рецензенти, утврдија ревизорите

Орце Костов
Директорот на Агенцијата за филм во 2021 година исплаќал хонорари од 15 до 60.000 денари за рецезенти кои чија работа не била предвидена со деловникот,
Македонија

Лазаревски: Нема конфликт на интереси во Агенцијата за филм

А1он
По изнесените наоди на Транспаренси Интернешнл на вчерашната прес конференција за наводен конфликт на интереси и незаконски спроведен конкурс во Агенцијата за филм, директорот на