kanski filmski festival

Магазин

Новиот филм на Џони Деп го отвора Канскиот филмски фестивал

А1он
Новиот филм на Џони Деп „Жан ди Бари“ ќе го отвори овогодинешниот филмски фестивал во Кан, објавија организаторите. Во филмот, покрај Деп, Мејвен Ле Беско
Култура

Францускиот актер Винсент Лендон ќе биде претседател на жирито на Канскиот филмски фестивал

А1он
Францускиот актер Винсент Линдон ќе биде претседател на жирито на годинешниот 75. Меѓународен филмски фестивал во Кан, кој започнува на 17 мај, соопштија денеска организаторите.
Магазин

Златната палма за филмот „Титан“ на Жулија Дукурно

А1он
Триесет и седум годишната-годишната Французинка Жулија Дукурно е втора жена режисер што ја освоила престижната награда – Златната палма по Џејн Кампион во 1993 година
Култура

На повидок културна битка помеѓу двата најголеми фестивали во Франција филмскиот во Кан и театарскиот во Авињон, кои треба да се одржат во исто време

А1он
Организаторите на филмскиот фестивал во Кан, одлучија своето издание во 2021 година да го одложат од мај во јули, поточно од 6 до 17 јули,
Магазин

Златната палма 2019 ја доби филмот „Паразит“ на јужнокорејскиот режисер Бонг Џон-ху

А1он
Златната палма 2019 ја доби филмот „Паразит“ на јужнокорејскиот режисер Бонг Џон-ху јавува дописникот на МИА. Златната палма ја додели француската актерка Катрин Денев, заедно
Магазин

Алесандра Амбросио повторно во центарот на вниманието на Канскиот фестивал

А1он
Манекенката Алесандра Амбросио, повторно беше ѕвезда на црвениот тепих во Кан. На вториот ден на Канскиот филмски фестивал, бразилската убавица се појави во црвена креација
Култура

„The Sign“ на Венинова предизвика најголем интерес во програмата „Cannes Directors“

А1он
Аплаузи и интересни прашања од публиката до режисерката Елеонора Венинова имаше по вчерашната премиера на нејзиниот краткометражен игран филм „The Sign“ на програмата Cannes Directors