finansova

Македонија

Три години без дозвола полнеле „Шарпланинска вода“ во Тетово и ја продавале, поднесени три кривични пријави

Маја Илиевска-Пачемска
Управата за финансиска полиција поднесе три кривични пријави против две физички и едно правно лице оти три години, без дозвола, полнеле вода и ја продавале
Македонија

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Зелениково и уште шест лица за злоупотреба на службената положба

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Зелениково и уште шест лица за „злоупотреба на
Македонија

Приведени дваесетмина бизнисмени и сметководители од Тетово и Гостивар, испумпале над 1 милион евра од општините

Ана Василевска
Дваесетмина бизнисмени и сметководители се приведени во Управата за финансиска полиција под сомнение дека од општинските каси на Тетово и Гостивар организирано и извлекувале пари
Македонија

Откако ги прошета обвинителствата, кривичната пријава за фалсификат во ФФМ одбиена како застарена

Застарела една од двете кривични пријави против претходното и сегашното раководство на ФФМ поднесени од досегашниот директор на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски.
Македонија

Кривична против Лила Стојановска за затајување 1,78 милиони денари данок

А1он
Управата за финансиска полиција поради постоење основи на сомневање за сторено кривично дело „Даночно затајување“ до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Лила
Македонија

Финансова полиција со кривична пријава против едно лице за даночно затајување

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против лицето М.С. во својство на сопственик и управител на правниот субјект „Фимал
Видео Македонија

(ВИДЕО) Арафат Муареми: Под лупа на Финансиска, имотот на најмалку двајца актуелни судии и еден обвинител

Ана Василевска
Финансиската полиција ја финишира истрагата за најмалку двајца актуелни судии и еден обвинител.Како што тврди директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, оваа истрага
Македонија

Кривични за тројца вработени на ДУТ, го оштетиле буџетот на Универзитетот за пет милиони денари

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Тетово поднесе кривична пријава против Р.Ф., раководител на Центарот за информатички технологии при Државниот универзитет во Тетово
Македонија

Финансиска полиција поднесе кривична пријава против поранешниот штипски градоначалник Илчо Захариев

А1он
Државниот буџет е оштетен со 25,9 милиони денари откако на штипската фирма „Коле Транс“ и било овозможено бесправно користење песок од коритото на Брегалница ,
Македонија

Кривична за ексдиректорката на СУГС „Никола Карев“

А1он
Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против ексдиректорката на СУГС „Никола Карев“ во Скопје, Елизабета Марковска – Ставревска за злоупотреба на службена положба и