finansova policija

Македонија

Именуван в.д. директор на Финансиската полиција, Муареми е разрешен

Кристијан Ландов
Инспектор кој работи во Финансиската полиција е новиот в.д. директор на оваа институција. Владата на денешната седница, по предлог на комисијата за кадровски прашања, го
Македонија

Кривична против експретседателот на ДИК Оливер Деркоски за набавката на софтверите

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот претседател на Државната изборна
Истражувања Македонија

За проневерените 2,4 милиона евра во ФФМ: сметководителката што допишувала нули од дома ги бришела трагите во системот

Маја Илиевска-Пачемска
За да ги скрие трагите во системот, сметководителката што допишувала нули на фактурите во ФФМ и така извлекувала пари, откога ја избркале од работа, од
Македонија

Приведени дваесетмина бизнисмени и сметководители од Тетово и Гостивар, испумпале над 1 милион евра од општините

Ана Василевска
Дваесетмина бизнисмени и сметководители се приведени во Управата за финансиска полиција под сомнение дека од општинските каси на Тетово и Гостивар организирано и извлекувале пари
Македонија

Финансова полиција со кривична пријава против едно лице за даночно затајување

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против лицето М.С. во својство на сопственик и управител на правниот субјект „Фимал
Македонија

Кривична за Ацо Спасеновски, како министер за земјоделство овозможил незаконска исплата на 7,3 милиони денари

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот министер за земјоделство Ацо Спасеновски. Спасеновски се товари за злоупотреба на
Македонија

Финансиска полиција се засилува, на оглас бара 27 финансиски полицајци

А1он
Управата за финансиска полиција објави оглас за вработување 27 извршители – финансиски полицајци. Новите вработувања се поради зголемите надлежности и согласно препораките од ЕУ. „Надлежностите
Македонија

Финансиска полиција за акцијата во Љуботен: Постојат сомневања за криумчарење на стоки и царинска измама

Кристијан Ландов
Финансиската полиција за акцијата во Љуботен соопшти дека постојат сомневања за криумчарење со акцизна стока и царинска измама. „Поради постоење на основи на сомнение за
Македонија

Финансиска полиција упадна во Љуботен, жителите револтирани

Кристијан Ландов
Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде со помош на припадници на МВР се врши претрес во куќите. Акцијата почнала од
Македонија

Благајничка во Институтот за јавно здравје украла половина милион денари

А1он
Благајничка во Институтот за јавно здравје украла половина милион денари, пари што ги уплаќале пациентите во Институтот, соопшти Управата за финансиска полиција. „Поради постоење основи