finansiska

Македонија

Муареми ќе го гони обвинителката која се спогоди за „Империја“, а Спасовски е во рацете на обвинителката која го гони Зеќири

Кристијан Ландов
Предметот против Финансиската полиција и разрешениот директор Арафат Муареми ќе го води обвинителката Лиле Стефанова, дознава „А1он“. Таа го водеше случајот „Империја“, каде се спогоди
Македонија

Касами обвини дека централната власт му врши политички притисок

А1он
Градоначалникот на Тетово, Биљал Касами ја обвини централната власт дека му врши политички притисок откако утрово во Општина Тетово дошла финансиска полиција. Касами смета дека
Македонија

Приведени дваесетмина бизнисмени и сметководители од Тетово и Гостивар, испумпале над 1 милион евра од општините

Ана Василевска
Дваесетмина бизнисмени и сметководители се приведени во Управата за финансиска полиција под сомнение дека од општинските каси на Тетово и Гостивар организирано и извлекувале пари
Македонија

Кривична за газдата на „Малеш продукт“ од Делчево, не платил данок на приход од речиси половина милион евра

Маја Илиевска-Пачемска
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Кочани поднесе кривична пријава против управителот и сопственик на „Малеш продукт“, Друштво за внатрешен и надворешен промет
Македонија

Финансова полиција со кривична пријава против едно лице за даночно затајување

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против лицето М.С. во својство на сопственик и управител на правниот субјект „Фимал
Македонија

Кривична за Ацо Спасеновски, како министер за земјоделство овозможил незаконска исплата на 7,3 милиони денари

А1он
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот министер за земјоделство Ацо Спасеновски. Спасеновски се товари за злоупотреба на
Македонија

ОЈО: Определен притвор за ексградоначалникот на Демир Капија

А1он
Судот му определени 30-дневен притвор на поранешниот градоначалник на Општина Демир Капија, 61-годишниот Трајче Димитриев, поради злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти Основното јавно
Македонија

Финансиска: Јакимовски и уште четворица службеници го оштетиле буџетот за речиси 600 илјади евра

А1он
Петстотини и деведесет и пет илјади евра или 36.634.675 денари е оштетен буџетот од страна на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски и уште