vilma ruskovska

Македонија

Дисциплинска постапка против Русковска и уште две обвинителки

А1он
Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна Македонија донесе Решение со кои
Македонија

Русковска за најавата за кривична од Рашковски: Од што да се плашам?

Кристијан Ландов
Вилма Русковска не се плаши од најавената кривична пријава која Драги Рашковски, ексгенерален секретар и обвинет во „Софтвери“ ја најави против неа. Русковска во изјава
Видео Македонија

(ВИДЕО) Рашковски кривично ќе ја гони Русковска: Ќе докажеме како ја местела истрагата

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар Драги Рашковски обвинет во „Софтвери“ за местење тендери и делењето на хонорари на хонорарци во Генералниот секретаријат, најави кривична пријава против обвинителката Вилма
Македонија

За Русковска да остане шефица гласале 14 обвинители, од 163 кои имале право да бираат

Кристијан Ландов
Вилма Русковска, досегашната шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, за нов мандат добила поддршка од вкупно 14 обвинители кои гласале на изборите,
Македонија

Русковска: Сигурна сум дека изборите ќе бидат фер, ако изгубам ќе признаам пораз

Кристијан Ландов
Вилма Русковска, кандидатка за нов мандат за шефовското место во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, кажа дека ако ги изгуби овие избори ќе
Македонија

(ВИДЕО) Пауновска до Русковска: Претера Вилма…

Кристијан Ландов
Вишата обвинителка од Гостивар, Деса Пауновска која е во трката за шефовското место во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, смета дека тимот
Македонија

(ВИДЕО) Русковска: Ми рекоа „Пази што правиш, можеш да завршиш како Катица Јанева“

Кристијан Ландов
За Вилма Русковска, Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција функционира одлично и има резултати. Но, признава дека има и притисоци. Според нејзиното сведочење при
Видео Македонија

Соочување: Кој и зошто сака да шефува во „Обвинителството на Вилма“, додека Русковска сака да ја задржи функцијата

Кристијан Ландов
Четворица кандидати се кандидати за да бидат шефови на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Од нив, тројца, односно Вилма Русковска, Ермон Незири и
Македонија

Русковска: Снимката е извадена од контекст, не може да го смени судскиот процес за „Организатори на 27 април“

Кристијан Ландов
„Бомбата“ со Вилма Русковска не може да го смени судскиот процес за „Организатори на 27 април“ кој е пред скопска Апелација. Самата обвинителка посочува дека
Македонија

Русковска: Осомничена сум ама конкурирав за нов мандат за шеф на обвинителството

Кристијан Ландов
Вилма Русковска дала исказ како осомничена во скопското Обвинителство, по пријавата од ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми. Таа смета дека оваа постапка за нејзе