vilma ruskovska

Видео Македонија

(ВИДЕО) Тупанчески за „војната“ Русковска-Муареми: Таму се случува нешто што не треба

Кристијан Ландов
Министерот за правда, Никола Тупанчески, во интервју за „А1он“, коментирајќи ја „војната“ помеѓу суспендираната обвинителка Вилма Русковска и директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, вели
Македонија

Муареми ќе го гони обвинителката која се спогоди за „Империја“, а Спасовски е во рацете на обвинителката која го гони Зеќири

Кристијан Ландов
Предметот против Финансиската полиција и разрешениот директор Арафат Муареми ќе го води обвинителката Лиле Стефанова, дознава „А1он“. Таа го водеше случајот „Империја“, каде се спогоди
Македонија

Пеливанов на местото на Русковска, додека таа е суспендирана

Кристијан Ландов
По скоро година и половина поминати во Обвинителството за гонење организиран криминал, обвинителот Трајче Пеливанов ќе раководи оваа институција. Советот на јавни обвинители на седницата
Македонија

Русковска останува супспендирана, не убеди ниту еден член на Советот на јавни обвинители дека е во право

Кристијан Ландов
Обвинителка Вилма Русковска, која е и шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, останува супспендирана. Ова е одлуката на Советот на јавни обвинители
Македонија

Русковска: Шпекулација е дека се подготвувало апсење на министер, требаше да се сослушуваат сведоци за случајот

Кристијан Ландов
Шпекулација е дека се подготвувало апсење на министер, вели за „А1он“, Вилма Русковска, шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција која е суспендирана.
Македонија

Русковска џабе го „тресела“ Муареми, планирала и парично да го казни ама ја суспендираа

Кристијан Ландов
Со претресот во Финансиската полиција, обвинителката Вилма Русковска не дошла до докази бидејќи не ги добила сите предмети кои ги барала. Таа не одговори на
Македонија

Русковска: Притисокот за суспензија е од некој од поранешна влада

Кристијан Ландов
Обвинителката Вилма Русковска не сака да верува дека политичар или политика стои зад суспензијата и дисциплинската постапка, ама бара од новинарите тоа да го утврдат.
Македонија

(ВИДЕО) Русковска: Ова не е супспензија за Вилма туку за правдата

Кристијан Ландов
Вилма Русковска за својата супспензија посочи дека смета дека тоа е супспензија на правдата. Таа по одлуката на републичкиот обвинител Љубомир Јовески посочи дека никој
Македонија

Јовески побара одговорност и од Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска, поради претресот во Финансиска полиција

Кристијан Ландов
Дисциплинска одговорност се бара од обвинителите Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска. Постапката ја поведе републичкиот обвинител Љубомир Јовески, а по претресот во Финансиската
Македонија

Вилма Русковска е суспендирана, поведена и дисциплинска постапка за утврдување одговорност

Кристијан Ландов
Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија, дознава „А1он“. Информацијата ја потврдува и обвинителката. Според информации на „А1он“,