(ВИДЕО) Рашковски кривично ќе ја гони Русковска: Ќе докажеме како ја местела истрагата

Од:

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски обвинет во „Софтвери“ за местење тендери и делењето на хонорари на хонорарци во Генералниот секретаријат, најави кривична пријава против обвинителката Вилма Русковска. Тој во судот побара таа да сведочи во судската постапка, за преку сведочењето на довчерашната шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција да докаже дека истрагата била местена.

„Со нејзиното сведочење апсолутно, од самиот почеток до самиот крај, додека беше обвинител, до вчера, ќе докажеме како судскиот процес и целовкупната постапка, односно внатре во обвинителството, е местена истрагата, поднесувањето на обвинителниот акт. Мислам дека е крајно коректно, дека ако некој застанал позади некој обвинителен акт и тврди дека е така, да се соочи со главниот обвинет – во сличајов јас. Да ги соочиме аргументите, а воедно, да и биде предочено на сите инкриминирачки дејствија, кои според нас таа ги има направено додека ја вршела истрагата“, рече Рашковски.

Прашан дали барањето за сведочење и желбата да се докаже дека ја местела истрагата може да се протолкува и како кривична пријава која ќе ја поднесе против Русковска, обвинетиот Рашковски кажа: „Апсолутно“.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Русковска која беше инструмент на власта во прогонот на неистомислениците и патриотите, сега има можност да ги признае сите злодела

(ВИДЕО) Русковска пред еден месец кажа дека има информации за нејзиното разрешување

Александар Тодески

Укинат куќниот притвор за Драги Рашковски

Катерина Ѓуровски

Рашковски доби куќен притвор и забрана да комуницира со тројца од обвинетите во „Софтвери“

Осуден во „Софтвери“ ја запроси девојката во судница: „Прекрасен момент, нека ви е со среќа“, им честиташе судијката

Орце Костов

Осум години затвор за перење пари, местење тендери за Рашковски – Пресуда за „Софтвери“

Анита Петровска Рајковиќ