(ВИДЕО) Русковска пред еден месец кажа дека има информации за нејзиното разрешување

Од:

Разрешената обвинителка Вилма Русковска пред еден месец во интервју на А1он кажа дека очекува да биде разрешена од обвинителската позиција, согласно информациите кои ги добила. Дали имало притисоци за тоа, кажа дека не знаела.

„Очекувам советот да донесе одлука за мое разрешување. Така се зборува и такви информации имам добиено. Не знам, навистина не знам дали има притисок и од каде е“, рече Русковска за А1он.

Денеска пак, членовите на Советот на јавните обвинители едногласно ја разрешија поранешната шефица на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска од функцијата јавен обвинител, а беше донесена и одлука за намалување на платата на обвинителката Ивана Трајчева за 30 проценти во траење од шест месеци.

Против Русковска и обвинителките Трајчева и Елизабета Јосифоска беше отворена дисциплинска постапка поради претресот во просторите на Управата за финансиска полиција летото 2022 година, додека директор на оваа институција беше Арафат Муареми.

Би можело да ве интересира

Обвинителот Џељаљ Бајрами e избран за претседател на Комисијата за изборни нерегуларности

Љупчо Коцевски избран за нов државен обвинител

Сарамандова и Пеливанов стануваат виши обвинители: Советот ги одбра од 16 пријавени кандидати

Александар Тодески

Се кратела ли терапија од пациенти, се препишувале ли лекови на починати, каде завршиле скапите лекови – хаос во документацијата на Онкологија

Тројца онколози и двајцата директори осомничени за скандалот Онкологија – обвинителството отвори постапка

Васев уште е во полициска станица, обвинителството треба да одлучи какви мерки ќе бидат побарани

Александар Тодески